Gündem

Siri Koronavirüs Tanısı mı Koyuyor?

Siri koronavirüs tanısı konulmasına yardımcı olacak şekilde güncellendi. Kullanıcıların koronavirüs semptomlarını değerlendiren sanal asistanın tanı konması konusunda yardımcı olduğu söyleniyor.

Koronavirüs tüm dünyada büyük olumsuzluklara sebep olup hayatı durma nokta getirirken Apple da sanal asistanı Siri’yi koronavirüs tanısının konulmasına yardımcı olacak şekilde güncelledi.

Siri Koronavirüs Tanısı mı Koyuyor?

‘Hey Siri, Bende Koronavirüs Var Mı?’

Kullanıcıların sirinin güncellenen özelliğinden faydalanmak için ‘Hey Siri, Bende Koronavirüs Var Mı?’ şeklinde sorması gerekiyor.

Daha sonra Siri, yüksek ateş, nefes darlığı ya da kuru öksürük şikayetleri olup olmadığını ya da coronavirüs teşhisi konulan biriyle temasa geçilip geçilmediğini soracak.

Siri Koronavirüs Tanısı mı Koyuyor?

Siri Önerilerde Bulunacak

Koronavirüsün tüm semptomlarına sahip olunması halinde  sanal asistan tıbbi bir yardım alınmasını ya da bir ambulans yardımıyla hastaneye gidilmesini tavsiye edecek. Eğer belirtiler çok fazla değil ise evde kalınmasını, kimse ile temas edilmemesini ve izole olmayı tavsiye edecek.

Siri Koronavirüs Tanısı mı Koyuyor?

Son günlerde herkesin konuştuğu tek konu koronavirüs olurken dünyada ve ülkemizde alınan pek çok tedbir ile tarihi günler yaşanıyor. Hemen her şirket Apple gibi koronavirüs ile ilgili önlem alırken üretimini de virüsün gidişatına göre şekillendiriyor. Çok çeşitli güncellemeler, iptalleri ertelemeler, serbest dolaşımın kısıtlanması, uzaktan eğitim, evden çalışma gibi pek çok uygulama eş zamanlı olarak tüm dünyada hayata geçirilmiş durumda. Son olarak THY’nin de 5 şehir hariç tüm Yurtdışı seferlerini durdurduğu açıklandı. ‘Evde kal’ çağrısı her fırsatta tüm yetkililerce yapılırken, herkesin kendini bu süreçte izole etmesi gerektiği sık sık vurgulanıyor.  Koronavirüs’ten korunmak için en önemli kuralları tekrar hatırlayacak olursak;

Siri Koronavirüs Tanısı mı Koyuyor?

Koronavirüs’ten Korunmak İçin Öncelikli 14 Kural Nedir?

Ellerin sık sık ve en az 20 saniye yıkanması, bulunulan ortamların sık sık havalandırılması, ellerle gözlere, ağza, buruna dokunulmaması, soğuk algınlığı belirtileri olan, kişilerle araya en az 3-4 adım mesafe konulması, kıyafetlerin 60-90°C’de normal deterjanla yıkanması, ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetlerin olması halinde maske takılarak bir sağlık kuruluşuna başvurulması, yurt dışından dönüşlerde ilk 14 günü evde geçirilmesi, yurt dışı seyahatlerinin iptal edilmesi veya ertelenmesi, kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullanılan yüzeylerin su ve deterjanla her gün temizlenmesi, tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçınılması, soğuk algınlığı belirtileri olduğu taktirde yaşlılar ve kronik hastalarla temas edilmemesi, maske takmadan dışarı çıkılmaması, hiçbir kişisel eşyanın (havlu gibi gündelik eşyaların) ortak kullanılmaması, bol sıvı tüketilmesi, dengeli beslenilmesi, uyku düzenine dikkat edilmesi

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı