Gündem

Skandal Olaya Dışişleri Bakanı’ndan Tepki!

Bilindiği üzere Almanya’nın Stuttgart kenti yakınlarındaki Vaihingen Enz beldesinde bir caminin kapısına domuz kafası asılmıştı. Konuyla ilgili önemli açıklama Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi. Çavuşoğlu, Almanya’daki camiye gerçekleştirilen ırkçı saldırıya ilişkin açıklamada bulundu.

Bakan Çavuşoğlu; ‘Mübarek Ramazan ayı ve salgın döneminde bile Avrupa’da ırkçılık&İslam düşmanlığı devam ediyor. Almanya’daki camimize yapılan çirkin saldırı bunun son örneği. Bu çirkin olayda kullanılan sembol aslında bu hastalıklı zihniyeti tasvir ediyor. Bu olayın failleri derhal yakalanmalı.’ifadelerinde bulundu.

Son olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “114 ülkeden 70 bine yakın vatandaşımızı ülkemize getirdik ve 14 günlük karantinaya tabi tuttuk. Koronavirüsle mücadele kapsamında birçok ülkeye de yardımda bulundu. Bakanları ekiplerimizi karşılayarak Türkiye’ye teşekkürlerini iletti. 135 ülkeden bize tıbbi malzeme konusunda talep geldi. 80 ülkenin talebini karşıladık. Birleşmiş Milletler ise dayanışmada sınıfta kaldı. Dünya Sağlık Örgütü bir şeyler yapmak istiyor ama destek vermesi gereken ülkelerden en başta ABD cephe alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün potansiyelinin yetersizliğini gördük. Evet küresel sistem çalkanlanıyor ancak bunun tartışmasını şuanda yapmamalıyız. Bu süreç geçtikten sonra DSÖ gibi örgütleri köklüce reforma tabi tutmalıyız. Küresel sistemin yetersizliği pandemi atlatıldıktan sonra konuşulmalı. 2. Dünya Savaşı’nın hemen ardından kurulan bu tür örgütlerin artık yeterli olmadığını, günümüzde halkların ihtiyaçlarının daha farklı olduğunu görülmesi gerekiyor. Pandemi sonrası nasıl bir dünya olacak bizleri neler bekliyor bunlar üzerine çok düşünüyoruz. Konuyla ilgili düşünürlerin ve yazarların yazılarını bir kitap haline getirdik ve Sayın Cumhurbaşkanımıza sunduk. Cumhurbaşkanımız Almanya Şansolyesi Merkel ile turizim konusunda bir görüşme gerçekleştirdi. Ardından Dışişleri Bakanları benimle irtibata geçti. Önümüzdeki günlerde detaylı görüşme için bir video konferans gerçekleştireceğiz.’’ açıklamalarında bulunmuştu.

Öncesinde ise Bakan Çavuşoğlu; ‘İkinci başlattığımız tahliye kapsamında, inşallah bu gece itibarıyla 15 bin vatandaşımızı ülkemize getirip, farklı şehirlerde karantina altına almış olacağız. Geri kalan vatandaşlarımızı da getireceğiz. Herkes başka gıda güvenliği ve sağlık alanı olmak üzere ihtiyacını karşılamak için kaynaklarını çeşitlendirme yönünde çalışmalar yapıyor. Tüm ülkelerin, aşağı yukarı liste çeşitlendirmesi yaparken, Türkiye’yi ilk üçe koyduğunu görüyoruz. Bu, bizim için önemli bir fırsattır ve kendimizi buna göre hazırlamamız lazım.  İkinci başlattığımız tahliye kapsamında, inşallah bu gece itibarıyla 15 bin vatandaşımızı ülkemize getirip, farklı şehirlerde karantina altına almış olacağız. Geri kalan vatandaşlarımızı da getireceğiz. Bu, cumhuriyet tarihinin en büyük tahliye harekâtıdır, operasyonudur. Başarılı ve sorunsuz bir şekilde yürütüyoruz.’ şeklinde açıklama yaptı.

Çavuşoğlu, birinci aşamada 70’ten fazla ülkeden 39 binden fazla kişinin Türkiye’ye getirildiğini hatırlattı. Çavuşoğlu, Türkiye’nin yurt dışındaki uluslararası örgütler nezdinde 12 daimi temsilciliğinin bulunduğunu belirtti. Bu temsilciliklerden örgütlerin çalışmalarıyla ilgili bilgi aldıkları ve durum değerlendirmesi yaptıklarını da vurguladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı