Gündem

Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Anneler Günü Unutulmadı!

İçişleri Bakanlığı tarafından bu hafta sonu uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı ile ilgili 81 il valiliğine genelde iletildi.Gönderilmiş olan genelgeye göre, “Anneler Günü” sebebi ile cumartesi ve pazar günleri, çiçek satışı yapmakta olan iş yerleri, sadece evlere servis şeklinde hizmet verecek.

Hafta sonu tekrar uygulanması karar verilen sokağa çıkma yasağı öncesinde 8 Mayıs Cuma tarihinde bakkal, market ve manavlar saat 23.00’e kadar açık olacağı kararlaştırıldı.

81 il valiliğine gönderilengenelgede 10 Mayıs Pazar günü olan “Anneler Günü” hakkında maddede yer aldı.Sokağa çıkma yasağının olduğu cumartesi ve pazar günleri, çiçek satışı yapan iş yerleri, siparişleri evlere götürebilecek.

Sokağa çıkma yasağının olduğu cumartesi ve pazar günleri bakkal, market, manav dahil olmak üzere tüm iş yerleri de kapalı olacaktır.

81 il valiliklere gönderilmiş olan genelgede, corona virüs tedbirleri çerçevesinde hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağında genelgede belirtilen istisnalar hariç olmak üzere büyükşehir sayılan Adana, Bursa, Ankara, Balıkesir, Diyarbakır, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, İstanbul, Kayseri, Kahramanmaraş, Konya, Kocaeli, Mardin, Manisa, Ordu, Samsun, Sakarya, Şanlıurfa, Trabzon, Tekirdağ, Van ve Zonguldak olmak üzere 24 ilde sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır.

  •  Vatandaşların seyahat izin belgeleri, sokağa çıkma yasağı süresi boyunca geçerli olacaktır.
  • Başta güvenlik ve sağlık olmak üzere kamu düzeninin sağlanmasında görev alan kamu görevlilerinin şehir içi toplu ulaşımlarını sağlayarak belediyeler tarafından gerekli tedbirler alınacak.
  • Ekmek dağıtımında düzeninin sağlanması için vali ve kaymakamların öncülüğünde oluşturulacak bir komisyon ile, her mahalle için muhtarın fikride de alınarak titizlikle il/ilçe ekmek dağıtım planı yapılacak.
  • Sokağa çıkma yasağında gazete dağıtımı, gazetenin dağıtım birimleri tarafından, belirlenmiş olan içme suyu dağıtım bayileri tarafından ve Vefa Sosyal Destek Birimleri tarafından yapılmasına karar verilmiştir.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı