Gündem

Sokağa Çıkma Oranının Düşmesiyle Birlikte Alkol Tüketimi Yükseldi!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını kısa sürede kontrolden çıkma noktasına geldi. Daha fazla ölüm ve enfekte vakanın olmaması için uzmanlar sosyal izolasyonun önemine her defasında vurgu yapıyorlar. Bu süreç içerisinde salgını kontrol altına alma çalışmaları devam ederken pek çok kişinin evde kaldığı gözlemlendi. Yapılan araştırmalarda ilginç bir durumun olduğu açıklandı. Evde kalma oranı arttıkça tüketilen alkol miktarının da giderek arttığı belirlendi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalar sonrasında alkol tüketiminin bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği belirtilmişti. Salgınla mücadelede hayatta kalmak için en önemli etkenlerden birisi ise güçlü bağışıklık sistemi olarak ifade ediliyor. Bu süreçte evde karantinada kalan vatandaşların alkol tüketimini ciddi oranda azaltmaları gerektiğine vurgu yapıldı.

Salgınla Mücadelede Alkolü Bırakmak Çok Önemli!

alkol tüketimi

Nielsen isimli bir araştırma şirketi tarafından piyasa değerlendirmeleri yapıldı. Bu değerlendirmeler ışığında ABD genelinde alkol tüketiminin salgın öncesi duruma göre yüzde 55 oranında arttığı belirlendi. İngiltere’de yapılan başka bir araştırma sonrasında da araştırmaya katılan yüzde 21’lik kesim evde kaldıkları dönemde daha fazla alkol tükettiklerini ifade ettiler. Araştırma içerisinde yer alan başka bir bilgiye göre ise bu süreçte yüzde 35’lik bir kesimin alkolü azaltmaya çalıştıkları ya da tamamen bırakmak üzerinde çalıştıkları belirlendi.

Yapılan psikolojik araştırma sonuçlarına göre aşırı alkol tüketiminin ya da alkol tüketimindeki belirgin artışın endişe ve kaygı ile ilişkili olduğu belirlendi. Kaygı ve endişenin hakim olduğu pek çok kişi bu süreçte alkol tüketimini artırmış gibi görünüyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı