Gündem

Sokağa Çıkma Yasağı 23 Nisan Perşembe’den Mi Başlıyor?

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi dördüncü kez videokonferans yöntemiyle toplandı. Toplantıda koronavirüs ile ilgili  değerlendirmeler yapılacağı bildirildi. Merak edilen konulardan biri ise sokağa çıkma yasağının bu hafta nasıl uygulanacağı. 23 Nisan Perşembe gününden itibaren başlayacak bir sokağa çıkma yasağının söz konusu olup olmadığı dolayısıyla sokağa çıkma yasağının 4 gün sürüp sürmeyeceği merak konusu.

23 Nisan – 26 Nisan arası sokağa çıkmak yasağı oldu mu? Sokağa çıkma yasağı uzayacak mı?

Toplantının ana gündemini bilindiği üzere  yine Koronavirüs oluşturacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sunum yapacağı kabine toplantısında koronavirüsle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalar, alınan tedbirlerin uygulamalara nasıl yansıyacağı gibi  konular ele alınacak. Sokağa çıkma yasağına ilişkin uygulama da ele alınacak konulardan biri. Ayrıca her bakan koronavirüs ile mücadelede yapılan çalışmalar ve önümüzdeki günler için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verecek. Koronavirüsün ekonomiye olan etkileri, vatandaşlar için sağlanacak destek ve teşviklerin de ele alınacağı bildirildi.

Toplantıda koronavirüse karşı tedbirler ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı’na yönelik üç farklı formülün değerlendirileceği bildirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, alınan kararları ulusa sesleniş konuşmasıyla açıklayacağı belirtildi.

Toplantıda ilk olarak 23-24-25-26 Nisan tarihlerini kapsayan dört günlük sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi tavsiyesi değerlendirilecek. Fakat  bu öneriye Ramazan ayı öncesine denk geldiği için marketlerde yığılmaya yol açabileceği düşünüldüğü için çok sıcak bakılmadığı belirtildi. Ele alınacak ikinci formül ise 23-24 Nisan’da dışarıdaki kalabalığın artmaması için sadece marketlerin açık kalması ve diğer işyerlerinin tamamen kapalı olması önerisi olacak. Diğer bir öneriye göre ise  25-26 Nisan’da 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta son iki haftadır uygulanan hafta sonu sokağa çıkma yasağının tekrar uygulanması öngörülüyor.

Kabinede değerlendirilecek üçüncü öneri ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda tatil olmasıyla birlikte, 24 Nisan cuma günü işyerlerinin normal mesai yapması.. Son kararı Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu verecek. Tüm önerilerin artıları ve eksileri detaylarıyla ele alındıktan sonra ise son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek. Kabine Toplantısı’nda Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’de inşa edilen koronavirüs hastanelerinin durumu da değerlendirilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın helikopterle inceleme yaptığı sırada Sancaktepe’de yapılan hastanenin çevresinin süratle ağaçlandırılması için talimat verdiği de belirtildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı