Gündem

Sokağa Çıkma Yasağına Saatler Kaldı ! Yasak Kimleri Kapsamıyor?

Hafta sonu uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı ile ilgili İç İşleri Bakanlığı bir genelge yayınladı.

Geçen hafta uygulanan sokağa çıkma yasağı bu hafta da uygulanacak. İç İşleri Bakanlığı’ nın gönderdiği genelge de, yarın saat 00.00 itibarı ile büyükşehir olan 30 ilde uygulanacak. Büyükşehir olmayıp akciğer rahatsızlıklarının çok görüldüğü Zonguldak ilinde de sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Sokağa Çıkma Yasağı Hangi İllere Uygulanacak ?

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van ile Zonguldak illerinde bulunan tüm vatandaşların 2 gün boyunca sokağa çıkmaları yasaklandı.

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili yayınlanan genelge oldukça kapsamlıdır. Özellikle istisnalar kimler ? hangi kurumlar açık olacak ve nereler açık olacak ? bunlara ilişkin detaylı açıklamalar  verildi.

İç İşleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre 17.04.2020 tarihi saat 00.00 itibari ile 19.04.2020 saat 00.00 arasında sokağa çıkma yasağı olacak.

Sokağa çıkma yasağında açık olacak bazı işletmeler ve kurumlar olacak. Yayınlanan genelge de detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Sokağa Çıkma Yasağında Nereler Açık Olacak ?

Sokağa çıkma genelgesine göre, ;

 Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamül ruhsatlı işletmeler ile bu işletmelerin sadece ekmek satan bayileri,

İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışını yapmakta olan işletmeler,

 Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri,

 Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmelerin (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri vb.) açık olacağı söylendi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı