Gündem

Sokağa Çıkma Yasağı Varmı?

Covid-19 her gün yüzlerce insanın ölümüne sebep olmaya devam ediyor. Çin’in Wuhan kentinde çıkan bu virüs, yapılan açıklamalara göre Wuhan kentindeki ölüm oranının sıfıra indiği ve virüsün artık bu şehirde belirti göstermediği aktarıldı. Peki Çin bunu nasıl başardı? Bu konuda oldukça katı bir politika izleyen Çin, Covid-19 ile yaklaşık 84 gün mücadele etti. Bu 84 günün büyük bir çoğunluğunda insanların sokağa çıkması yasaklandı. Sokağa çıkması yasaklanan vatandaşlar, virüsün yayılmasını engellemiş oldu ve birkaç ayda Wuhan kenti virüsten arındı.

Sokağa Çıkma Yasağı Kimler İçin Geçerli?

Peki Türkiye’ye sokağa çıkma yasağı mı geldi? Kimler sokağa çıkabilecek? Sokağa çıkma yasağı olanlar nasıl hayatlarını sürdürecekler? Bu gibi birçok sorunun cevabını vermek üzere sizlere kolay, anlaşılır bir yazı hazırladım.

Öncelikle bu yasak 65 yaş üstünü kapsıyor. Bununla beraber kronik hastalıklara sahip olan insanlarımız da yasak kapsamında olacak. Virüs en fazla bağışıklık sistemi güçlü olmayan insanlara yani çoğunlukla yaşlılar üzerinde ölümcül etki gösteriyor. Bu yüzden yaşlıların evde kalıp, canlarını tehlikeye atmaması her şeyden önemli gelmekte. Fakat geçimini hala çalışarak idame ettiren ve maddi açıdan sıkıntılar yaşayan yaşlı kesim yine çalışmak için dışarı çıkmış vaziyette. Bununla beraber uyarıyı dikkate almayan bir kesim de tüm önlemlere rağmen dışarı çıkma alışkanlığından vazgeçmiş değil. Hal böyle olunca bu konu ülke içerisinde büyük polemik yarattı.

Sokağa çıkma yasağı şuan için herkesi kapsamıyor. İç işleri Bakanı Soylu’nun açıklamalarına göre, sokağa çıkma yasağının şuan için gündemde olmadığını ve bu raddeye gelene kadar alınabilecek tüm önlemlerin alınacağı aktarıldı. Birçok ülkede ekonomik destek paketleri açıklanıyor ve halkın evde kalınması teşvik ediliyor. Kimi devlet bunu hem destek paketi ile hem de resmi yasaklarla gerçekleştiriyor. Dünya genelinde yapılan yardım paketlerinin maaliyeti 1 trilyon doları geçmiş vaziyette.

Yalnızca yaşlıların değil kronik hastaların da dışarıya çıkmasının yasak olduğunu hatırlatalım.

Kronik Hastalıklar

– KOAH

– Astım 

– Kalp-Damar

– Böbrek

– Hipertansiyon

– Karaciğer

21 Mart’tan itibaren bu yasak geçerlidir ve uygulanılmadığı takdirde cezai işlemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı