Gündem

Sokağa Çıkma Yasağında Market ve Bakkallar Açık Mı?

Dört gün sürecek olan sokağa çıkma yasağı için açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hafta sonu olacak olan sokağa çıkma yasağı uygulaması tarım sağlık ve gıda hizmetleri ile temel üretim faaliyetlerini aksatmayacak bir süre daha devam ettireceğiz. 23-24-25-26 Nisan tarihlerinde günlük yaşama etkisi en az seviyede olacak şekilde 31 şehrimizde sokağa çıkma yasağı uygulamayı planlıyoruz.” Dedi.

Alınan sokağa çıkma yasağı kararı ile birlikte en çok araştırılan konulardan birisi de marketlerin ve mahalledeki bakkalların açık olup olmayacağıydı. Sokağa çıkma yasağı genelgesini, İçişleri Bakanlığı yayınladı. Bu hafta 23, 24, 25 ve 26 Nisan tarihlerinde 31 şehirde uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı için vatandaşların merak ettiği konular bu genelge sayesinde açığa kavuştu.

MARKETLER VE BAKKALLAR AÇIK OLACAK MI? 

İçişleri Bakanlığı tarafından, 81 il valiliğine genelge gönderildi. 23, 24, 25 ve 26 Nisan’da uygulanacak sokağa çıkma yasağı hakkında valiler bilgilendirildi. Gönderilen genelgenin önceki sokağa çıkma yasağı genelgelerinden bir farkı bulunuyor. Bu fark marketler ve bakkalları kapsıyor. Sokağa çıkma yasağının ilk 2 günü belli saatlerde açık olacak fakat hafta sonuna denk gelen 25 Nisan Cumartesi ve 26 Nisan Pazar günlerinde marketler ve bakkallar da kapalı olacaktır.

Sokağa çıkma yasağının günlük hayatı etkilememesi ve Ramazan Ayı’nın başlayacak olması sebebi ile 21 Nisan Salı ve 22 Nisan Çarşamba günleri market ve bakkalların faaliyet saatleri 08.00-23.00 saatleri olarak kararlaştırıldı.

MARKETLER İLK 2 GÜN SAAT KAÇTA AÇILIP KAPANACAK? 

Markete belirtilen sayıda müşteri alınacak. Market içinde belirtilen sayıda müşteri olduğunda içerideki müşteri çıkmadan diğer müşteri içeriye giremeyecek. Sokağa çıkma yasağının olduğu 23 Nisan Perşembe ve 24 Nisan Cuma günleri marketler ve bakkalların faaliyet saatleri 09.00-14.00 olarak belirlendi.

Sokağa Çıkma Yasağına Uymayan Vatandaşlara Ne Kadar Para Cezası Veriliyor?

Sokağa çıkma yasağına uymayan vatandaşlara 3.600 TL para cezası uygulanıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı