Gündem

Sokağa Çıkma Yasağı’nda Yaşananları “Rakamlar Gösterecek!”

Cuma gecesi 24.00 itibariyle sokağa çıkma yasağı uygulaması başlatılmış, pek çok insan market ve fırınların önünde uzun kuyruklar oluşturmuştu. Biritanya’daki Coventry Üniversitesi Afet Yönetimi ve Dayanıklılık Yüksek Lisans Program Direktörü Doç. Dr. Burçak Başbuğ Erkan, “Karar çok doğru ama uygulaması çok yanlış” şeklinde yorumda bulundu.

Başbuğ Erkan; “Sokağa çıkma yasağını 2,5 saat önceden haber verirseniz inanılmaz bir panik olur. Bunu ben, deprem olunca vatandaşın panikle birinci kattan atlayıp bacağını kırmasına benzetiyorum. Demek ki yıllardır toplumda afet konusunda bir bilinçlenme olmamış. Umarım evde kalanların çabası boşa gitmemiştir. Rakamlar birkaç hafta içinde bunu gösterecek. Bu kalabalığın içerisinde bir kişi bile taşıyıcı olsa sosyal mesafe korunmadığı için etrafındakilerin hepsine bu hastalığı bulaştırma riski var. Bilim bize bunu söylüyor. Afet yönetiminin temeli planlamadır ve sürecin birbiriyle iç içe geçmiş bir döngüsü vardır. Planlama ile başlayan döngü zamanında müdahale ve iyileştirme ile devam eder. Çok vizyoner ve uluslararası bir bakış açısına sahip olmanız gerekir. İğne deliğinden Hindistan’ı görmeniz gerekiyor ki afetleri yönetebilesiniz.” şeklinde açıklama yaptı.

Türk Bilim İnsanı Yasak 14 Gün Olsun Demişti

Türk Bilim insanı Dr. Serdar Savaş ise m Kurulu Üyelerine uyarıda bulundu. Dr. Serdar Savaş, sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından yaşanan izdihama dikkat çekerek Bilim Kurulu’na bir uyarıda bulundu.

Savaş, Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenerek;

“Lütfen bu sokağa çıkma yasağını 14 gün uzatıp ve bu sırada çalışmaları evlerde arama tarama test çalışmalarını ciddiyetle uygulayacak organizasyon yapsınlar. Bu bizim son şansımız olacaktır” dedi.

Dün gece 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta 48 saatlik sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından kısa bir süre içinde market ve fırınların önünde uzun kuyruklar oluştu ve izdihamlar yaşandı. Bunun ardından Türk Bilim insanı Dr. Serdar Savaş uyarılarda bulundu.

Savaş, ‘Birkaç saat önce sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve bunun arkasından insanlarımız marketlerde, manavlarda, pazar yerlerinde ve fırınlarda bir araya geldiler. Çoğu maskesiz olarak. Şimdi evlerinde bu aldıkları mikropları birbirlerine daha fazla bulaştıracaklar. Saygıdeğer devlet büyükleri, sayın bilim kurulu üyeleri, saygıdeğer Sağlık Bakanımız ve bütün karar vericiler lütfen bu sokağa çıkma yasağını 14 gün uzatıp ve bu sırada çalışmaları evlerde arama tarama test çalışmalarını ciddiyetle uygulayacak organizasyon yapsınlar. Bu bizim son şansımız olacaktır.”şeklinde uyarıda bulundu.

Koronavirüsün yayılma hızı ve illerdeki yoğunluğuna bakıldığında, açıklanan verilere göre koronavirüsün yüzde 60’ı İstanbul’dan Anadolu’ya yayılmış durumda. 31 büyük şehire giriş çıkışların yasaklamasının ardından belirlenen kuluçka süresinin ise 12 Nisan’da sona ereceği biliniyor.

Büyük şehirler, Anadolu ve küçük iller tek tek izlenmekteydi. Eğer kuluçka süresinin ardından da koronavirüs vaka sayısında azalma görülmezse daha farklı bir takım önlemler alınması bekleniyordu. Duruma göre her şehir için farklı izolasyon kriterleri belirlenebilir deniliyordu. 12 Nisan’da incelenecek verilerde bir azalma saptanmadığı takdirde bir dizi yeni önlem alınacağı ön görülüyordu. Dün gece bu veriler doğrultusunda ise sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı