Gündem

Sokağa Çıkma Yasağının Cezası Ne Kadar?

Koronavirüs ile mücadele kapsamında gün geçtikçe çeşitli tedbirler ve kararlar alınmaya devam ediliyor. Son alınan karara göre bilindiği üzere daha önce 65 yaş ve üstü için getirilen sokağa çıkma yasağı dün itibariyle 20 yaş ve altı için de uygulanmaya başlandı.

Konuyla ilgili dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya şu şekildeydi; Sokağa çıkma kısıtlamasını da 20 yaş altına çektik. 1 Ocak 2000 doğumlulardan sonrası da bu geceden itibaren sokağa çıkamayacaktır.”

Sokağa Çıkma Yasağının Cezası Kaç Lira?

65 yaş ve üstü ya da 20 yaş ve altı kişilere ,yasağı uygulamayıp dışarı çıkmaları halinde para cezası uygulanacak. Para cezası ise kanunun ilgili maddesine göre 392 Türk Lirası.

İçişleri Bakanlığı’ndan Yayınlanan Genelge Şu Şekilde

  • Tüm il ve ilçelerimizde 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanların sokağa çıkmaları 03.04.2020 tarihi saat 24:00’den itibaren geçici olarak yasaklanacaktır.
  • Tüm illerde 03 Nisan 2020 Cuma günü saat 24.00’den itibaren şehir içi hareketliliğinin en aza indirilmesi için alınması gereken ilave tedbirlerin, İl Pandemi Kurulunda görüşülmesi, İl Pandemi Kurulunca tavsiye edilen hususların İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarında karara bağlanarak uygulanmaya derhal başlaması sağlanacaktır.
  • İl ve ilçelerimizde pazar yeri, market ve toplu olarak çalışılan işyerlerine vatandaşlarımız ve çalışanlar maske ile gireceklerdir. Maske takma zorunluluğu pazarlarda satıcılar için de geçerli olacaktır.
  • İl ve ilçelerimizde meydanlarda sokak ve caddelerde; vatandaşların sosyal mesafeyi gözetmeden toplu olarak yürümelerine veya bulunmalarına izin verilmeyecek, yan yana yürüyen vatandaşlarımızın ise yine sosyal mesafeyi gözeterek yürümelerine dikkat çekilecektir.
  • Pek çok uzman tarafından oldukça olumlu karşılanan bu kararlar gece yarısı itibariyle uygulanmaya başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise konuyla ilgili; ‘Sosyal izolasyon konusunda çok çağrı yapmamıza rağmen, yeterince başarılı olduğumuzu düşünmüyorum. Şehirler arası hareketliliği daha fazla kısıtlayıcı tedbirlere ihtiyaç var. Başta İstanbul olmak üzere, büyük şehirlerimizde sokak hareketliliği maalesef beklenen düzeye inmedi. Önümüzdeki günlerde salgını ve tedbirleri çok farklı yönlerden ele alacağımız, Bilim Kurulu’na benzer, niteliği ayrı ikinci bir Bilim Kurulu kurmuş olacağız. Bu kurulda, olayın psikolojik, sosyolojik, istatistikse boyutları değerlendirilecek. Yeni yaklaşımlar arayacağız’ şeklinde açıklama yapmıştı.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı