Gündem

Belde ve Köyler Karantina Alındı, Giriş Çıkışlar Yasaklandı!

Koronavirüs ile mücadelede alınan tedbirler gün geçtikçe artırılıyor. Türkiye’de sokağa çıkma yasağı olacak mı sorusunun yanıtı merak edilirken serbest dolaşımın kısıtlanması ile ilgili pek çok karar alındı. Son olarak Rize’ye bağlı Kendirli beldesi ve Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köyleri koronavirüsün yayılmasını engellemek amacıyla karantina altına alındı.

3 bin 300 nüfusu bulunan Kendirli beldesi karantinaya alındı.

Son Dakika! Belde ve Köyler Karantina Alındı, Giriş Çıkışlar Yasaklandı!

Giriş-Çıkışlar Tamamen Kapatıldı

Rize İl Sağlık Müdürlüğü ‘Kendirli beldesi ve bununla yakın temasta olan Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köyleri potansiyel Korona virüs vakalarının önüne geçebilmek için Sağlık Bakanlığının izni ve onayıyla karantina altına alınmıştır.Bu kapsamda söz konusu bu yerleşim yerlerine giriş çıkışlar denetime tabi tutulup, giriş çıkışlara izin verilmeyecektir.’şeklinde yazılı açıklama yaptı.

Son Dakika! Belde ve Köyler Karantina Alındı, Giriş Çıkışlar Yasaklandı!

Ev Ev Gezilerek Vakalar Belirlenecek

Yapılan açıklamada ‘Muhtarlar üzerinden bu bölgede tüm evlerdeki ateş, öksürük gibi semptomu bulunan tüm vatandaşlarımızın isimleri alınacak, akabinde sağlık ekipleri ev ev gezerek tek tek bu isimleri sağlık kontrolünden geçirecektir.’ Şeklinde belirtildi.

Semptomu olan kişilerin hastanede tedavi altına alınacağı, beldedeki market ve fırınların daha çok denetleneceği belirtildi. Belde de 67 yaşında bir kişinin koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybettiği ve 3 kişide de koronavirüs tespit edildiği iddia edilmişti.

Son Dakika! Belde ve Köyler Karantina Alındı, Giriş Çıkışlar Yasaklandı!

Sokağa Çıkma Yasağı ile İlgili Son olarak Hangi Açıklamalar Yapılmıştı?

Bakan Koca Ahmet Hakan ile yaptığı görüşmede, ‘Eve kapanmak şart. Hatta odalara kapanmak lazım. Evdeki bireylerin birbiriyle teması kesmesi gerekiyor. Kullanılan malzemelerin paylaşılmaması gerekiyor. Yaşlıların daha fazla etkilendiğini biliyoruz. Orta yaşlılarda etkisi yok anlamına gelmez bu. Gençler taşıyıcı olabiliyor.’ dedi.

 Ayrıca Bakan Koca,”İzolasyon… İzolasyon… İzolasyon… Şu dönemde mutlak izolasyonu sağlamamız -gerekiyor. İki-üç haftalık süreçte mutlak izolasyon şart. Anadolu’da büyük ölçüde sağlanıyor ama İstanbul’u tutamıyoruz. İstanbul’u görüyorsunuz’ 
‘Herkesin evinde izole olması gerekiyor. Bunun sağlanması lazım. Bunun ciddiye alınması gerekir. En sert tedbir yasaklama olabilir. Ama ille de devletin böyle bir yasak getirmesi mi gerekir? Hepimiz bu izolasyonu sağlayabiliriz. Bunun sağlanması için çağrılarımız devam edecek. Daha sert ve keskin çağrılar yapacağız. İki-üç hafta evimize kapanarak bu dönemi geçirebiliriz.”şeklinde açıklama yapmıştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı