Gündem

Son Dakika: Koronavirüs Vaka ve Ölüm Sayısı Açıklandı!

Koronavirüs vaka sayısı ve son 24 saatte yaşanan can kaybı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı.16 Nisan’a ait verilere bakıldığında bugün koronavirüs nedeniyle 125 can kaybı yaşandı. Türkiye’de toplam 1643 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti. Bakan Koca bugünkü vaka sayısının ise 4.801 olduğunu açıkladı.

Bilindiği üzere bugün Sağlıkta Şiddetin Önlenmesi Yasası Teklifi TBMM onayı ile yasalaştı. Bu konu ile ilgili Bakan Koca, ‘Sağlıkta Şiddetin Önlenmesi Yasası Teklifi, Yüce Meclisimizde grubu olan tüm partilerin mutabakatı ile gündeme alınıp, yasalaştı. Sağlık çalışanlarını şiddetten korumaya yönelik, bugüne dek en kapsamlı yasanın çıkmasında katkısı olan tüm vekillerimize teşekkür ediyorum.’ şeklinde açıklama yaptı.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirler, uygulanan kararlar son hızla devam ederken son günlerde koronavirüs ile ilgili umut verici haberler art arda gelmeye başladı. Aşı çalışmalarında atılan adımların yanı sıra Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, koronavirüsün bulaş ve yayılım hızının kırıldığını belirtti.

Rehavete kapılmamak ve tedbirleri elden bırakmamak konusunda uyaran Prof. Dr. Yamanel, ‘Koronavirüs nedeniyle yoğun bakıma giren hasta sayısı ve kaybettiğimiz hasta sayısı azalıyor. Bunun iki sebebi var; birincisi ilaçlara erken dönemde başlıyoruz ve coronavirüs temasını hızlı tespit ediyoruz’ dedi.

Bakan Koca ise dünkü verilerin ardından ‘Vaka sayısındaki artış hızı, yoğun bakım ve solunum desteği ihtiyacı olan hastaların sayısındaki artış hızı sabit kalma eğiliminde. 875’i son 24 saatte olmak üzere 5.674 hastamız taburcu edildi. İki gücümüz var: Tedbir, tedavi. Gücümüzü kullanalım.’ değerlendirmesi yaptı.

Öte yandan koronavirüsün iki yeni belirtisi daha ortaya çıktı. İngiliz Daily Mail açıklamasına göre İspanya’daki doktorlar ayaklardaki morarma ve çeşitli lezyonların koronavirüs belirtisi olabileceğini açıkladı.Açıklamalara göre ayaklarında morluk ve suçiçeği gibi yaralar olan bazı hastaların koronavirüs test sonuçlarının pozitif çıktığı belirtildi. Uzmanlar, bu yeni belirtilerin öncelikle çocuklarda ve gençlerde görüldüğünü de vurguladı.

İspanya Ayak Hastalıkları Uzmanları Genel Kurulu; bu yeni belirtiyi açıklayan bir bildiri yayımladı. Yeni belirtiler bildiride, minik kan damlalarının iltihabından kaynaklanan suçiçeği veya kızamığa benzeyen mor lezyonlar olarak belirtildi. Belirtiler yetişkinlerden ziyade çocuk ve gençlerde gözlemlendi. Bu belirtiler ile koronavirüs testi yapılan ve test sonucu pozitif çıkan ilk kişi İtalya’da 13 yaşında bir çocuk oldu. Uzmanlar bu belirtilere sahip çocukların karantinaya alınması gerektiğini belirtti. Çinli uzmanlar ise koronavirüs belirtileri arasında baş ağrısı ve baş dönmesi de yer alıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı