Gündem

Son Dakika Türkiye’de Koronavirüs Vaka Ve Ölüm Sayısı Açıklandı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 9 Nisan 2020 koronavirüs vaka ve can kaybı sayılarını paylaştı. Verileri twitter üzerinden paylaşan Koca bugün de vaka sayılarının bulunduğu tabloya  yer verdi.Türkiye’de koronavirüsten 96 ölüm daha gerçekleşti. Böylece toplam can kaybı   908 oldu. Bakan Koca yeni vaka sayısının 4056  olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Koca, Marmara üniversitesi Pendik Başıbüyük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yenilenen özellikleriyle hizmete sunulduğunu açıkladı.’ 829 sismik izolatörle güçlendirilen Marmara üniversitesi Pendik Başıbüyük Eğitim ve Araştırma Hastanesi yenilenen özellikleriyle hizmete açıldı. 60 odası yoğun bakıma ayrılan hastanemiz, toplamda 535 yatak kapasitesine sahip. Milletimize hayırlı olsun.’

Dün verileri açıkladıktan sonra ise; ‘Hastalarımızdan 264’ü daha iyileşti. Yoğun bakım ve entübe hasta sayımızdaki artış hızı düşme eğiliminde. Başarımız izolasyona bağlı. Virüs, gücünü temas ortamından alıyor. Virüse bu fırsatı tanımayalım. Evde kalalım.’ açıklamasında bulunmuştu.

Ayrıca dün konuşulan yasa teklifi ile ilgili ‘Değerli vekillerim, Sağlıkta Şiddetin Önlenmesi Yasa Teklifi ile 1 milyon 100 bini aşkın sağlık personelimize güvence sunma hazırlığında olan Yüce Meclisimize şükran borçluyuz. Teklifin istisnasız her vekilimizin desteği ile en kısa sürede yasalaşacağına inanıyoruz.’diyerek kısa sürede teklifin yasalaşması gerektiğini vurguladı.

Sağlık alanında diğer gelişmelere bakacak olursak son olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk geri ödeme listesindeki ilaçlarla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Bakan Selçuk,”4’ü kanser ve epilepsi, 3’ü parkinson olmak üzere 93 ilacı daha geri ödeme listesine aldık. Sosyal Güvenlik Kurumumuzda bedeli karşılanan yurt içi ilaç sayısı 8 bin 564’e ulaştı” şeklinde açıklama yapmıştı. Bugün ise; Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre koronavirüs için gerçekleştirilen tanı ve tedaviler için hastanelerde ücret alınmayacak. Aynı zamanda koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlar da SGK’nin ödeme listesine eklendi.Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) değişikliğe gidildi ve ‘acil hal’ yeniden tanımlandı.Değişiklikle koronavirüse yönelik tanı ve tedaviler için hastanelerde ücret alınmayacağı ve korona virüs tedavisinde kullanılan ilaçların da SGK’nin ödeme listesine eklendiği açıklandı.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan ‘acil hal’ yeniden tanımlanarak;  “Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlar ile pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tanı ve tedavileri kapsamaktadır.Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir”şeklinde belirtildi.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı