Gündem

Son Dakika Türkiye’de Koronavirüs Vaka Ve Ölüm Sayısı Açıklandı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 Nisan 2020 koronavirüs vaka ve can kaybı sayılarını paylaştı. Verileri Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından paylaşan Koca bugün de vaka sayılarının bulunduğu tabloya yer verdi.Türkiye’de koronavirüsten 98 ölüm daha gerçekleşti. Böylece toplam can kaybı 1.006  oldu. Bakan Koca yeni vaka sayısının 4.747 olduğunu belirtti.

Koronavirüsün yayılma hızı ve illerdeki yoğunluğuna bakıldığında, açıklanan verilere göre koronavirüsün yüzde 60’ı İstanbul’dan Anadolu’ya yayılmış durumda. 31 büyük şehire giriş çıkışların yasaklamasının ardından belirlenen kuluçka süresinin ise 12 Nisan’da sona ereceği biliniyor.

Büyük şehirler, Anadolu ve küçük iller tek tek izleniyor. Eğer kuluçka süresinin ardından da koronavirüs vaka sayısında azalma görülmezse daha farklı bir takım önlemler alınması bekleniyor. Duruma göre her şehir için farklı izolasyon kriterleri belirlenebilir. 12 Nisan’da incelenecek verilerde bir azalma saptanmadığı takdirde bir dizi yeni önlem alınması bekleniyor.

Koronavirüsün belirtileri ile ilgili her geçen gün pek çok uzman çok sayıda açıklama yapıyor. Bilindiği üzere koronavirüsün bilinen belirtileri arasında  ateş, yorgunluk, kuru öksürük bazı hastalarda ise ağrı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya ishal olarak biliniyor.

Fakat Fransız dermatologlar koronavirüsün hiç bilinmeyen belirtilerinin olduğunu açıkladı. Fransız dermatologlar koronavirüsün yeni belirtileri arasında sahte soğuk yanığı, ürtiker ve geçmeyen kızarıklık gibi cilt rahatsızlıkları olabileceğini açıkladı. Son olarak koronavirüsün koku ve tat körlüğüne yol açtığı açıklanmıştı.

Fransa’daki Ulusal Dermatologlar-Venereologlar Birliği (SNDV) koronavirüse dair yeni bir dizi belirti keşfedildiğini belirtti. Bu cilt rahatsızlıklarını ise psödo (sahte) soğuk yanığı, ürtiker (kurdeşen) ve geçmeyen kızarıklıkları olarak açıkladı. Ani şekilde ortaya çıkabilecek yanıkların ağrılı da olabileceği belirtildi.

SNDV “SNDV’ye bildirilen çok sayıda vakanın incelenmesi bu belirtilerin koronavirüsle ilişkilendirilebileceğini gösterdi. Bu olası bulaştırıcı hastaların en hızlı şekilde tespit edilmesi için kamuyu ve sağlık çalışanlarını uyarıyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı