Gündem

Yurt Dışında 32 Türk Hayatını Kaybetti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Yurt dışındaki vatandaşlarımıza en iyi hizmet etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla çalışma başlattık. Dün akşam itibariyle 2 bin 721 öğrencimizi ülkemize getirdik.” şeklinde açıklama yaptı.

Aynı zamanda Çavuşoğlu yurt dışında 32 Türk vatandaşının corona virüs dolayısıyla hayatını kaybettiğini açıkladı.

Son Dakika:Yurt Dışında 32 Türk Hayatını Kaybetti

2 Bin 121 Öğrenci Yurt Dışından Getirildi

Dün yurt dışından 2 bin 721 öğrenci daha Türkiye’ye getirildi. Yurtları ve okulları kapanan 8 ükleden 2 bin 721 öğrenci karantinal altına alındı.

Bakan Çavuşoğlu ; “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla çalışma başlattık. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay Bey’in başkanlığında İçişleri Bakanlığımız, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız, Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Türk Havayolları ile birlikte bir çalışma yürüttük. Dün akşam itibarıyla 11 seferle 8 ülkeden 2 bin 721 öğrencimizi ülkemize getirmiş olduk. Daha önce arz ettiğimiz ülkelerin yanı sıra Sudan’dan da öğrenciler gelmek istedi. Mısır’a giden uçağımız Sudan’a da giderek öğrencilerimizi aldı. Aynı şekilde KKTC’den gelmek isteyen öğrencilerimiz de ülkemize getirildi. Öğrencilerimiz 14 günlük karantinaya alınmış oldu. Sakarya, Samsun ve Sivas’taki yurtlara öğrencilerimiz yerleştirildi.” şeklinde açıklama yaptı.

Son Dakika:Yurt Dışında 32 Türk Hayatını Kaybetti

‘Yurt Dışından Gelecek Cenazeler İçin Kargo Uçuşları Var’

Cenazelerini yurt dışından Türkiye’ye getirmek isteyen kişiler için normal uçuların durdurulduğu ama kargo uçuşlarının olduğu belirtildi. Korona ile ilgili yurt dışından 30 binden fazla çağrı alındığı ifade edildi.

Son Dakika:Yurt Dışında 32 Türk Hayatını Kaybetti

Vizesi Geçmiş Vatandaşlar İçin Ülkelerin Dışişleri İle Görüşülüyor

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu vizesi geçmiş vatandaşlar için de farklı ülkelerin dışişleri bakanları ile görüşüldüğünü belirtti. Ayrıca Bakan Çavuşoğlu;

‘Lütfen mecbur olmadıkça sokağa çıkmayınız. Bizler size hizmet etmek için başkonsolosluklar büyükelçilikler açıyoruz.Bu ülkelerin Dışişleri Bakanlarıyla (İspanya, İtalya…) neler yapmamız gerektiğine dair konuşmalarımız oldu. Bugüne kadar 17 ülkeye tıbbi malzeme gönderdik.Kendi ihtiyacımız bizim tespit edip tüketim fazlası ihtiyacı temin edebiliriz. Her dönemde olduğu gibi bu dönemde de fırsatçılar oldu, stok yapanlar oldu. Her şey tüm merkezden kontrol edilecek. Dün örneğin İspanya Dışişleri Bakanı ile görüştüm geçmiş olsun demek için. Kendilerinin bizden maske talebi oldu. Hangi ülkenin ne kadar tıbbi malzemeye ihtiyacı var? Özellikle g-20 ülkeleri olarak bizim bunu koordine etmemiz gerekiyor. Gereken katkıyı sağlarız, adımı atarız. Türkiye insani ülke olarak dünyada 1. sıradadır. ‘şeklinde açıklama yaptı.

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı