Gündem

Yurtdışındaki Türkler Tahliye Ediliyor

7 ülkeden 3 bin 358 öğrenci tahliye ediliyor, tahliye edilen öğrenciler Sakarya ve Samsun’daki yurtlarda karantina altına alınacak.

Son olarak, 2 bin 807 Türk Coronavirüs nedeniyle Avrupa’dan Türkiye’ye dönmek için talepte bulunmuştu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Avrupa Ülkeleri’nden getirilen 2 bin 807 Türk’ün İstanbul ve Kocaeli’de yurtlarda karantina altına alınacağı bildirmişti.

Dışişleri Bakanlığı Avrupa’dan Türkiye’ye dönmek isteyen Türk vatandaşları için harekete geçti. Avrupa’dan ülkeye dönmek isteyen Türk vatandaşları tahliye edilmeye devam ediyor.

 ‘Öğrencilerin Dertlerini Dinliyoruz’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ‘ Yurt dışındaki vatandaşlarımıza yardım etmek için gece gündüz çalışıyoruz. Özellikle İtalya’da öğrencilerimiz var. Öncelikle öğrencilerimiz olmak üzere hem Milano hem Roma temsilcilerimiz kendilerine ulaşıyor, dertlerini dinliyor’ şeklinde açıklama yaptı.

2 Bin 807 Vatandaş İstanbul Ve Kocaeli’nde Karantina Altına Alınmıştı

Türkiye’ye 20 ülkeden uçuşların durdurulmasının ardından Türkiye’ye dönmek isteyen vatandaşların başvuru yapması istenilmişti. Başvuruların ardından Türkler tahliye edildi.

İstanbul ve Kocaeli’nde Kredi Yurtlar Kurumunun Yurtlarında karantina altına alınacak vatandaşlar için tüm hazırlıklar tamamlandı..

Vatandaşların 14 gün boyunca günlük olarak kan sonuçlarının alınacağı bildirildi. Karantina altındaki kişilerin kalacağı yurtlarda yoğun dezenfekte işlemi yapıldı. Tüm odalar temizlendikten sonra tek kişilik ve iki kişilik olmak üzere gerekli olabilecek tüm kişisel malzemeler tahsis edildi. Odaların içinde lavaboları da bulunuyor. Lavabolar da özel bir dezenfekte işleminden sonra karantina altına alınacaklar için hazır hale getirildi. 14 gün süre boyunca karantina altındaki kişilerin risk açısından hiçbir yakını ile temas edemeyeceği açıklandı.

Uzmanlar soğuk algınlığı belirtileriniz varsa mutlaka birkaç saat içinde değiştirilecek maskeler kullanılması ve sağlık kuruluşlarına başvurulmasını tavsiye ediyor. Akla herhangi bir soru takılması halinde Alo 184 Coronavirüsü Danışma Hattı aranarak yardım alınabilir.

Coronavirüs bizim şehrimize gelmez, benim bağışıklık sistemim güçlü, ben gencim gibi bahaneler ile tedbirler elden bırakılmamalı. Tüm bunlar virüsün bulaşmayacağı anlamına gelmiyor. Coronavirüs’ün aşısının bulunmaması tedavi edilmediği anlamına da gelmiyor.

Tahliyelerin ardından bilindiği üzere kapılar kapatıldı ve 22 ülkeye ilave 46 ülkeye daha  uçuşlar yasaklandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı