Gündem

Sosyal Medyada Şoke Eden Koronavirüs Tuzağı!

Koronavirüs ile igili sosyal medyada oldukça fazla yanlış ve yanıltıcı bilgi paylaşılıyor. Bilgi kirliliği kişilerin daha fazla panik ve endişe yaşamasına sebep oluyor. Bilgi kirliliğinde gelinen son noktada ise bazı kişiler bilim kurulu üyeleri adına sahte hesap açarak halkı yanıltıyor ve yanlış yönlendiriyor.

Bilim kurulu üyeleri, adlarına açılan sahte hesaplarla halkı korku ve endişeye sevk eden paylaşımlar yapıldığını belirtti. Adına sahte hesap açılan bilim kurulu  üyelerinden biri olan Prof. Dr. Ateş Kara, “Ben rahatsız oldum, ismimin o şekilde kullanılması çok hoşuma gitmedi” derken sosyal medya uzmanı Prof. Dr. Levent Eraslan sahte hesap açanların 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası alabileceğini açıkladı.

Sosyal Medyada Şoke Eden Koronavirüs Tuzağı!

Sosyal medyayı aktif olarak kullanmadığını söyleyen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, “Baktım Twitter’da bir hesap ve o hesabın da 10 binin üzerinde takipçisi var. Bir iki yorum farklı anlaşılabilirdi, onlar çok doğru değildi. O bakımdan açıkçası ben rahatsız oldum, yani ismimin o şekilde kullanılması çok hoşuma gitmedi. Sosyal medya hesaplarının böyle kullanılmasının çok doğru olmadığını düşünüyorum” şeklinde açıklama yaptı.

Prof. Dr Ateş Kara : ‘Suç Duyurunda Bulunabilirim’

Sahte hesabın kapatılması için başvuruda bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Kara, “Onlar da benim gerçek hesabımın hangisi olduğunu, öbür hesabın hangi amaçla olabileceğine dair bir bilgilendirme istediler. Ve sonrasında da açıkçası Sağlık Bakanlığı’nın da yardımıyla o hesabın kapatılması sağlandı. Ama bugün biraz önce öğrendim yine adıma bir başka hesap daha varmış. Artık o şekilde kullanmayalım. Tek bir Twitter hesabım, tek bir Instagram hesabım ve bir tane Facebook hesabım var. Onları da çok yoğun kullandığımı söyleyemem, Twitter’dan arada bir paylaşımlarda bulunuyorum, o da bu dönemde bildiklerimi ve yeni öğrendiklerimi beraber paylaşalım faydası olursa şeklinde. Aralıklı böyle bilgi paylaşıyorum; ama tek söyleyebileceğim bizim isimlerimizin farklı amaçlarla kullanılmamasını rica ediyorum. Adımı kullanan arkadaş yanlış veya hatalı bir yazı yazmamıştı, olursa tabii ki o zaman herhalde suç duyurusunda bulunma zorunluluğu ortaya çıkacak”

Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİGEM) Müdürü Prof.Dr. Levent Eraslan ise, “Burada iki amaç var; bu fake hesaplarla halkta korku ve infiale yol açmak, ki bu çok önemli bir terör suçu. Yani sahte bilgiler, hatalı istatistikler, yanlış öneriler ve tavsiyelerle insanları kandırma ve böylelikle bir kaos yaratma amaçlı. Böylesi paylaşım yapan hesapları da saptadık biz merkez olarak. İkinci ise daha çok ticari boyutta olan, yani takipçi elde edip bu popüler isimlerle, sonrası bir parodi hesaba dönüşmek ve belki daha sonra hesabı tümden satmak şeklinde boyutu var” şeklinde açıklama yaptı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı