Gündem

Sosyal Mesafe 2022’ye Kadar Sürebilir!

Harvard Üniversitesi bilim adamları koronavirüs ve sosyal mesafe konusunda bir çalışma yaptı. Bilim adamları salgın ile ilgili bilgisayar simülasyonuyla çalışma yaptı. Araştırma ekibinin lideri Stephen Kissler, “ABD’ de SARS CoV-2 vakasını yoğun bakım kapasitesi limitleri içinde tutmak için bir kereliğe mahsus sosyal mesafe önlemlerinin büyük ihtimalle yetersiz olacağı bulgusunu elde ettik. Diğer tedavi çeşitlerinin yokluğunda zaruri olan aralıklarla sosyal mesafe dönemleri gibi görünüyor.”

Koronavirüsün soğuk aylarda daha bulaşıcı olacağını öngören bilim insanları, 2022 yılına kadar hastanelerde büyük yoğunluğun yaşanmasını engellemek için sosyal mesafenin zaman zaman   tekrarlanması gerekebileceğini, bir kereliğe mahsus karantinanın bu durumun önüne geçemeyeceğini açıkladı.

Sosyal Mesafe Nedir? Neden Etkilidir?

Sosyal mesafe konusu son günlerde en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Sosyal Coronavirüs’ten korunmak için en etkili yöntemlerden biri olarak bilinen sosyal mesafe nasıl korunmalıdır ve ne kadar etkilidir?sorusunun yanıtı uzmanlar tarafından her gün yeniden hatırlatılıyor.

Sosyal mesafe korunduğunda Koronavirüs’ün yayılması oldukça yavaşlıyor. Uzmanların da bu konuda pek çok kez tavsiyede bulunduğu biliniyor.

Corona Virüs’ten Korunmada Sosyal Mesafenin Önemi Ne Ölçüde Önemli?

Harvard Tıp Okulu’nun açıklamasına göre sosyal mesafe bir kişi hapşırdığında ya da öksürdüğünde havada asılı kalan damlacıkların solunmaması için yeterli mesafeyi korumak anlamına geliyor.

Washington Post’un yayınladığı bir simülasyon ile ‘sosyal mesafe’nin Coronavirüs’ten korunmak konusundaki önemi oldukça güzel anlatılmış. Simülasyon herkes serbest dolaştığında çok hızlı yayılan virüsün, 4 kişiden birinin serbest dolaşması diğer kişilerin ise sosyal mesafeyi koruması durumunda yayılmasının oldukça yavaşladığını hatta 8 kişiden birinin serbest dolaşıp diğerlerinin sosyal mesafeyi koruması durumunda ise çok daha yavaş yayıldığını çok net bir şekilde ortaya koymakta.

Sosyal Mesafeyi Korumak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Corona virüsünden korunmak için sosyal mesafenin korunması gerektiğini biliyoruz. Peki bu ne anlama geliyor? Sosyal mesafeyi korumak demek etrafımızdaki kişilerden en az 1.2 metre arası ile 3.6 metre mesafeli durmak ve kalabalık ortamlardan olduğunca uzak durmak. Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilere mümkünse yaklaşmamak ve onlarla temasta bulunmamak,yoğun saatlerde marketlerden uzak durmak, mümkün olduğunca evde kalmak sosyal mesafeyi korumak anlamına geliyor.

Pek çok uzman ve sağlık kuruluşu birkaç hafta önce yaptığımız davranışları artık yapmamamız gerektiğini vurguluyor. En önemli hususun insanların davranış biçimlerinin değişmesi olduğunu ifade eden uzmanlar, yüksek riskli ortamlardaki enfeksiyon ve virüsün yayılmasını engellemek ve salgının seyrini yavaşlatmak için sosyal mesafeye dikkat çekiyorlar. Bu duruma da ‘çan eğrisini düzleştirme ilkesi’ adını veriyorlar.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı