Gündem

Sumak Nedir?

Bir tür bitki çeşidi olan Sumak, son günlerde binlerce kişinin ölümüne sebep olan ve dünyayı kasıp kavuran koronavirüsüne karşı etkili olduğu iddia edildi. Tadı ekşimsi olan küreyi andıran şekli ile insanların ilgi odağı haline gelen Sumak, hazırlanışı da bir o kadar farklıdır. Çeşitli yöntemler aracılığıyla kurutma işlemi gerçekleştirilir ve sofra tuzu ile öğütülmesi sağlanır. Genellikle bu şekilde baharat olarak kullanılır ve salataların vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Türkiye’nin 6 bölgesinde yetişmektedir. O yüzden sumak bulmak hiç de zor değildir. Onlarca faydası bulunmakla beraber bir kere tüketilmeye başlandığında alışkanlık haline gelen bir baharat olarak kullanılmaktadır.

Sumak Faydaları

İnsülin ile ilgili sıkıntısı olanlar için kandaki insülin seviyesini dengelemeye yardımcı olur. Diyabet ve yüksek tansiyon hastaları için olmazsa olmaz bir özelliği vardır. Bu hastalar için kullanılması tavsiye edilir.

Aynı zamanda antioksidan etkisine sahiptir. Böylelikle yüksek ateş gibi ani durumlarda beyin sağlığına büyük ölçüde katkı sağlar.

Hücre yenilenmesine büyük katkı sağlayan sumak, hücrelerin kendini tamir etmesinde öncü görevi görmektedir. Böylelikle sabahları ve öğlenleri kendini yorgun ve bitkin hisseden insanları daha dinç hale getirdiği bilinmektedir. Stresten ve depresyondan uzak kalmanıza yardımcı olur.

Kilolu insanların da zayıflamak için oldukça tercih ettiği bitkilerin başında gelir sumak. Sindirim sistemini düzenler ve haftada yalnızca bir bardak tüketim ile gözle görülür güzel sonuçlara ulaşmanızı sağlar.

Midesinden şikayeti olanlar da sumaktan faydalanabilir. Şişkinlik ve hazımsızlık yaşıyorsanız sumak derdinize deva olabilir.

Çocuğunuzun iştahsızlığından şikayetçiyseniz sumak bu konuda size yardımcı olabilir. Her ay bir defa sumak suyundan içirdiğiniz takdirde çocuğunuzun iştahında düzelme, bağışıklığının daha güçlü olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Özellikle ebeveynlerin çocukları hakkında en fazla yakındığı sıkıntılardan biri olan beslenme konusunu sumak ile çözme fırsatı mevcut.

Sumak, tırnaklarınızın altında oluşan dolamanın onarılmasında kullanılan yaygın bir tedavi türüdür. Bunun için öncelikle sumağı  içerisine bal ve sirke koyarak kaynatmalısınız. Bir günlük aranın ardından bunu dolamanın üzerine sürdüğünüz takdirde iyileşme görebilirsiniz.

Cildine ve saçlarına önem veren kişiler için sumak oldukça önemli bir yere sahiptir. Hücre yenileme özelliği ile saçlarınız ve cildiniz için kullanabilirsiniz. Tonik etkisi göstermesi için Hücreleri yenileyici özelliği sayesinde cilde ve saça da faydası vardır. Kaynatılmış sumak suyunu tonik olarak kullanabilirsiniz. Sabah akşam düzenli olarak kullandığınız bu su hem sivilce ve akne oluşumunu engeller hem de yaşlanmayı geciktirir.

Ağızda meydana gelen aft yaralarını 1 saatte geçiren yöntemde başrolde sumak vardır. İşte ağızdaki aftlardan kurtulmanın en doğal yöntemi…

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı