Gündem

SunExpress, Koronavirüs Nedeniyle Tarihinde Bir İlke İmza Atıyor!

Bilindiği üzere koronavirüs salgını nedeniyle tüm uçuşlar iptal edilmişti. THY ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu olan SunExpress ise tarihinde bir ilke imza atarak, yolcu taşımacılığına alternatif olarak kargo uçuşları gerçekleştirecek.

Kargoların, uçak altı kargo yükleme bölümlerinin yanında kabin içinde koltuk üstü ve baş üstü dolaplarına da yerleştirilecek taşınacağı belirtildi.THY ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu olan SunExpress, filosundaki 18 uçak ile kargo uçuşları gerçekleştireceğini açıkladı.

SunExpress’in açıklamasına göre yolcu kabini içerisine kargo yükleme düzenlemesi ile yeni tip kargo taşıma modeliyle operasyonlara başlanacak, uçak altı kargo yükleme bölümlerinin yanında kabin içinde koltuk üstü ve baş üstü dolaplarına da kargo yüklemesi yapılarak maksimum 21 bin 700 kilograma kadar yük taşınabilecek.

SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan,”Tarihimizde ilk defa tamamen kargo uçuşu gerçekleştireceğiz. Toplam 18 uçağımızı, koltuklarını çıkarmadan kargo taşımaya uygun hale getirdik. Gerekli çalışmaları kısa sürede tamamladık ve kargo uçuşlarımızı ilk aşamada İzmir ve Antalya’dan gerçekleştireceğiz. Sonraki aşamalarda ise gelen talebe göre diğer destinasyonlardan da kargo uçuşları gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

THY’nin Tahliye Seferlerine Devam Edeceği Açıklanmıştı

Koronavirüs dolayısıyla THY tüm seferlerini durdurma kararı almıştı. Fakat yurt dışından binlerce Türk vatandaşı ülkeye dönmek için başvuruda bulunmaya devam ediyor. Daha önce de pek çok vatandaş ve öğrenci yurt dışından tahliye edilip çeşitli yurtlarda karantina altına alınmıştı. Bazılarının 14 günlük karantinası sona ererken bazı vatandaşların koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine karantina süreleri uzatılmıştı.Yurt dışından tahliye edilecek vatandaşlar için açıklama Türk Hava Yolları’ndan geldi.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, twitter üzerinden “Bugünlerde ülkemize yaptığımız tüm seferler ilgili otoritelerimizin talepleri ve organizasyonu doğrultusunda tahliye seferi olarak icra edilmektedir. Seferlerde Türk vatandaşlarımız ülkemize getirilmekte ve 14 gün devlet yurtlarında karantinaya alınmaktadırlar”şeklinde açıklama yaptı. Geçtiğimiz günlerde Mevlüt Çavuşoğlu da konu hakkında açıklama yapmıştı. Çavuşoğlu açıklamalarında;

‘Vatandaşlarımızın gelmesi için de ilgili kurum ve kuruluşlarla çalışmalar sürüyor. Cezayirli vatandaşlarımızı da ülkelerine yollamaya başlayacağız. Pazar gününe kadar tahliye tamamlanmış olacak. Cezayir ve Suudi Arabistan’dan vatandaşlarımız da gelecek. 17 ülkeden 5 bin 528 vatandaşımızı ülkemizde getirdik. Kuveyt’ten 301 vatandaş da Türkiye’ye geliyor. Kuveyt’den tahliye devam edecek. Tır şoförlerinin yaşadığı sorunları çözmek için çalışmalar yapıyoruz. 94 ülke bizden yardım istedi ve malzeme satın almak istedi.

Sağlık Bakanlığı kriterleri belirliyor, öncelik bizim ülkemizdeki ihtiyaçtır. Maalesef yurt dışında da 124 Türk vefat etti. Vefat eden vatandaşlarımızın aileleriyle iletişime geçtik, her türlü desteği sağlıyoruz. Koronavirüs ile mücadelede G-20 ülkelerinin ve bazı ülkelerin dış işleri bakanlarıyla görüştük. Avrupa Birliği ile yapılan 18 Mart Göç Mutabakatı görüşüldü.

Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Avrupa Birliği’nden samimiyet ve dürüstlük bekliyoruz. Bu sadece göç değil terörle mücadele, vize meselesi gibi önemli konuları kapsıyor.’ İfadelerine yer verdi. Bu süreçte G-20 Zirvesi başta olmak üzere hemen hemen tüm kabine toplantıları da video telekonferans ile yapılmaya başlandı. Koronavirüsün gün geçtikçe pek çok kişinin hayatını kaybetmesine sebep olduğu şu günlerde dünya liderleri arasında yapılan tüm toplantıların ana konusunu koroavirüs ve virüsle mücadele oluşturuyor. Toplantılarda genel olarak tüm dünya ülkelerinin yardımlaşarak ve dayanışmayla bu süreci aşması gündemi oluşturuyor. Gelecek günlerde virüsün seyrine göre yapılacak toplantılar ve toplantılardan çıkacak değişik ve radikal kararlar merakla takip edilmekte.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

  1. Almanya da turist olarak mahsur kalan birsürü insan var bizde dahil. Lütfen tahliye uçuşu yapılsın. Ramazan ayı geldi bizi mübarek aylarda yabancı topraklarda mahsur bırakmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı