Gündem

Süper Lig’in Başlayacağı Tarih Belli Oldu!

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, TFF Başkanı Nihat Özdemir ve Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil ile bugün telekonferans ile görüşmesi gerçekleştirdi. Son gelişmelerin değerlendirildiği görüşmede, Haziran ortasında yeniden başlaması düşünülen lig takvimi hakkında değerlendirilmelerde bulunuldu.

Bakan Kasapoğlu; “Hepimiz için asıl olan, liglerin tamamlanmasıdır. Bu yolda da Bilim Kurulu başta olmak üzere, sağlık kuruluşlarımızın yönlendirmeleri, sağlık otoritelerinin, uluslararası kurumların yaklaşımları çok önemli bir rehberdir’ dedi. Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil ise, “Şu anda en muhtemel senaryo 12-13-14 Haziran’da lig ve Türkiye Kupası maçlarının başlayıp, 26 Temmuz’da bitirilmesi.”dedi.

Bilindiği gibi Tüm Ligler Coronavirüs sebebiyle ertelenmişti. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu FF, TBF ve TVF Başkanları ile yaptığı toplantıdan sonra yaptığı açıklamayla tüm liglerin ertelenmesine karar verildiğini açıklamıştı.

Toplantı sonrası Bakan Kasapoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında gerçekleştirilen Koronavirüs Değerlendirme Toplantısı’nda ve akabinde yapılan görüşmeler neticesinde; hentbol, voleybol, basketbol ve futbol liglerinin tamamının salgına yönelik alınan tedbirler kapsamında ertelenmesine karar verilmiştir” dedi.

Toplantıda Başka Neler Konuşulmuştu?

Bakan Kasapoğlu’nun federasyon başkanlarıyla yaptığı toplantıda erteleme kararı çıkması halinde somut bir takvimin yapılmadığını öğrendi. Bu sebeple zaman zaman tansiyonun yükseldiği bir toplantı olduğu belirtilirken Bakan Kasapoğlu’nun başkanlara bir takım sorular yönelttiği öğrenildi.

Liglerin iptalinden sonra yapılan alternatifli planlama takviminin nasıl olacağı, lige ara verilen süreçte futbolcular ne zaman antrenmanlara başlayacaklar, antrenmanlar hangi koşulda gerçekleşecek, antrenmanlar sırasında Coronavirüs’e karşı hangi tedbirler alınacak, sürecin daha da uzaması halinde planlama nasıl yapılacak, yurtdışına ailelerinin yanına gidip gelmek isteyen sporcular için alınan önlemler neler, Tokyo 2020 sürecine Sporcular nasıl hazırlanacak gibi konular toplantının gündemini oluşturdu.

Toplantı sonrası Kasapoğlu; Coronavirüs ile mücadelenin devam ettiğini, gerekli tedbirlerin alındığını, Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’nın uyarılarına harfiyen uyulması gerektiğini, ülkece el ele vererek bu süreci atlatabileceğimizi belirtti. Federasyon Başkanlarına da teşekkür etti.

TFF Başkanı Özdemir ise; “Ligleri erteliyoruz. Liglerin başlayacağı tarih, yapacağımız çalışmalar sonucunda belli olacaktır. Çalışma grubu oluşturup bundan sonraki yol haritasını belirleyeceğiz. Hedefimiz liglerimizin en kısa zamanda başlaması. Seyircili, taraftarlı olarak oynatmayı planlıyoruz” dedi. Şeklinde açıklama yaptı.

Coronavirüs en çok spor müsabakalarını etkilemiş durumda. Kalabalık ortamlarda bulunmanın büyük risk taşıdığı şu süreçte tüm etkinlikler gibi tüm spor müsabakalarının iptali de beklenilen kararlar arasındaydı. Son olarak Euro 2020’nin ertelenmesinden sonra ülkemizde de tüm ligler ertelendi. Futbolcuların sağlıkları açısından alınan kararın zorunlu olduğu Başkanlar tarafından da vurgulanırken, bu süreç sonrası lig takviminin nasıl olacağı henüz bilinmiyor. Maçların seyircisiz olarak oynanması sürecinin de sağlıklı bir şekilde atlatılmasının ardından alınan bu karar beklenen bir karardı.

Bundan sonraki süreçte antrenmanların yapılıp yapılmayacağı, yapılması halinde ne gibi tedbirler alınacağı ve hangi kurallara dikkat edileceği,yabancı sporcuların yurtdışına ailelerin yanına gidip gidemeyeceği ise merak edilen konular arasında.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı