Gündem

Suudi Arabistan’dan Teravih Namazı Kararı!

Koronavirüs nedeniyle toplu iftarlar, teravih namazları ve sosyal hareketliliğin olduğu pek çok faaliyet yasaklandı. Suudi Arabistan Kralı Selman ise , Ramazan ayında teravih namazlarının Kabe’de kılınmasını onayladı. Fakat  teravih namazlarındaki cemaat sınırlamasının devam edeceği bildirildi.

Mekke’deki Büyük Cami İmamı Ali Mulla, “Çok derin bir üzüntü içerisindeyiz. Eskiden buradaki camiler sabah akşam ibadet eden insanlarla dolup taşardı. Şimdiyse her yer bomboş”diye konuştu.

Ayrıca Ukaz Gazetesi’ndeki habere göre “teravih namazının, sadece Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Başkanlığı memurları ile dezenfeksiyon yapan kişilerin katılımıyla kılınacağı, kunut duasında da salgının sona ermesi için Allah’a yalvarılacağı” bildirildi. Aynı zamanda teravih namazının sadece 10 rekat kılınacağı da açıklandı.

Bahreyn Vakıflar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da başkent Manama’daki El-Fatih Camisi’nde yatsı ve teravih namazlarının sınırlı sayıdaki cemaat ile kılınmasına karar verildiğini bildirildi.

Aynı zamanda ülkemizde de  koronavirüs salgını devam ederken Ramazan Ayı’nın başlıyor olması yeni tedbir ve kararların  alınmasına sebep oldu. 23 Nisan’da başlayacak 4 günlük sokağa çıkma yasağı öncesi halk Ramazan alışverişine başladı. En merak edilen konulardan biri de Ramazan pidesinin fiyatı idi. İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile görüşmesinin ardından 2020 yılının pide fiyatlarını açıkladı.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz “İstanbul’un tamamında bu fiyat tarifesi geçerli olacak. Halkımızı düşünerek fiyatta bir değişikliğe gidilmedi. Vatandaşlarımız pide kuyruklarında sosyal mesafeye dikkat etsin” dedi.Koronavirüs nedeniyle İçişleri Bakanlığı’ndan yayımlanan genelgeye göre bu yıl toplu iftarlar yapılmayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’da dün Ramazan ayı boyunca uygulanacak tedbirlerle ilgili; Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak, dünyanın tamamı gibi, koronavirüs salgını ile yoğun bir mücadele içindeyiz.Bu salgın, ekonomik sonuçları itibariyle İkinci Dünya Savaşından sonraki en büyük kriz haline dönüşmüştür.Türkiye olarak, dünyanın tamamı gibi, koronavirüs salgını ile yoğun bir mücadele içindeyiz. Geldiğimiz noktada salgını yatay seyre geçirmeye başladığımızı görüyoruz. Ramazan ayı boyunca da tedbirlere en üst düzeyde riayeti sağlayarak, inşallah, bayram sonrası ülkemizin normal hayata geçişini hedefliyoruz.(Koronavirüs) Bu salgın, ekonomik sonuçları itibariyle İkinci Dünya Savaşından sonraki en büyük kriz haline dönüşmüştür. Türkiye, İkinci Dünya Savaşından beri ilk defa, küresel düzeydeki bir yeniden yapılanma sürecinin merkezinde yer alma fırsatı elde etmiştir.Salgınla mücadele etmek kadar, salgın sonrası dünyada, bölgemizde ve ülkemizde ortaya çıkacak yeni durumlara hazırlıklı olmak da önemlidir. Gelişmiş ülkelerin kapsamlı bir kriz karşısında yaşadıkları çaresizlik, gelecekle ilgili öngörülerin yeniden yapılmasını zorunlu kılıyor.’ şeklinde açıklama yaptı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı