Gündem

Tahsilat Makbuzu Örneği

Tahsilat makbuzu, satılan mal veya hizmet karşılığında müşteriden tahsilat yapıldığında düzenlenmesi gereken belge olarak tanımlanabilmektedir. Ödenen paranın karşılığı olarak alındı belgesi olarak düzenlenir. Firma ile müşteri arasında ilerisinde yaşanabilecek olumsuzluklara karşılık kanıt niteliğinde bir belge olup, böyle durumlarda ibraz edilerek sorunu çözmekte taraflara kolaylık sağlamaktadır. Tahsilat makbuzunun orjinali müşteride sureti de firmada kalmak üzere iki nüsha olarak düzenlenmektedir. Tahsilat Makbuzu, ödeme yapıldığında veya alındığında bu işlemin kayıt altına alınabilmesine imkan sağlamaktadır. Ödemeler nakit, havale, ya da çek senet olarak yapılabilmektedir. Kısacası para giriş çıkışı olduğunda düzenlenir. Ancak yazarkasadan fiş kesildiğinde satış fişi, kredi kartı ile yapılan ödemelerde kredi kartı slibi, banka aracılığı ile havale veya EFT yapıldığında bana dekontu tahsilat makbuzu yerine geçeceğinden dolayı ayrıca tahsilat makbuzu düzenlemeye gerek duyulmamaktadır.

Tahsilat Makbuzu Nasıl Düzenlenir?

Tahsilat makbuzu düzenlenmesi sırasında, bu belgenin üzeründe belirtilmesi zorunlu alanlar dikkatlice dldurulmalıdır. Bu alanların neler olduğunu aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür;

Makbuzu düzenleyen tarafın isim,soyisim ve ünvanı.
Makbuzun düzenleneceği tarih.
Parayı ödeyen tarafın isim,soyisim ve ünvanı.
Yatırılan tutarın hem yazı ile hem de rakam ile ne kadar olduğu.
Ödemenin yapılma nedeni.
Çek kullanılıyor ise çekin numarası ve çekin hangi bankaya ait olduğu.
Parayı alan tarafın isim, soyisim ve imzası.
Ödemeyi yapan tarafın tahsilat makbuzundaki bilgilerin doğruluğunu kabul ettiğini gösteren imzası.
Aynı zamanda Tahsilat Makbuzu üzerinde basılması gereken birtakım bilgiler de bulunmaktadır. Bunları da aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür.

Firmanın logosu.
Adres bilgileri.
Tahsilat makbuzu seri numarası alanları
Gerekli tüm bilgiler ve zorunlu alanlar doldurulduktan sonra iki nüsha halindeki tahsilat makbuzu, firma kaşesi basıldıktan sonra tahsilatı yapan firma tarafından imzalanarak ilk nüsha müşteriye verilip ikinci nüsha da işletmenin bünyesinde muhasebe departmanı tarafından kayıtlara geçirilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı