Gündem

TATVAN’da Dalgalanan Dev Türk Bayrağı!

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin en büyük bayrağını dalgalandırma gururunu Bitlis’in Tatvan ilçesi yaşamaktadır. Bu bölgelerin en büyük bayrağı Tatvan’da dalgalanmaya başladı.

Tatvan’ın Liman Başkanı olan Abdurrahman Aki ve Tatvan Belediyesi’nin ortak girişimi ile ilçeye büyük bir bayrak yapıldı. Bitlis’in Tatvan ilçesinde dalgalanmaya başlayan bu büyük bayrak Van Gölü’nün Sahili’ne kurulmuştur. Bayrağın yüksekliği ortalama 50 metre yüksekliğindedir ve bayrağın genişliği ise 150 metrekare büyüklüğündedir.
Bu bayrak Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde dalgalanan en büyük Türk Bayrağı olma özelliğini taşımaktadır. Bu Türk Bayrağı sayesinde Van Gölü sahiline renk gelmiştir. Türk Bayrağı’nın resmi açılışı ise 23 Nisan günü yapılması planlanıyor. Yapılan bu bayrak büyük beğeni toplamıştır.

TATVAN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Van Gölü’nün güney batı kısmında, Nemrut Dağı’ nın ise doğu eteğinde bulunan düzlükte kurulu olan Tatvan ilçesi , doğal bir liman konumundadır. Tatvan, Bitlis şehrine bağlı bir ilçe olması ile birlikte, bağlı bulunduğu Bitlis’ten, daha çok nüfuda sahip olma özelliği vardır. Tatvan’ a yerleşmeler arttıkça Bitlis’e olan uzaklığı 20 kilometreye kadar düşmüştür.

Tatvan’ın tarihine bakacak olursak , tarihinin çok eski zamanlara dayandığını görmüş oluruz. Tarihi belgeler ile de bu durumu ispat edilmiştir. Bu duruma göre Tatvan’ın bilinen tarihi, son yapılan araştırmalarla birlikte elde edilen bilgilere göre günümüzden itibaren ortalama beş bin yıl öncesine kadar uzanmaktadır.
Tatvan İlçesi’nin tarihi yerleri:

Tatvan Kalesi
Kalekıran Kalesi
El-Aman (Rahva) Kervansarayı
Abdulcelil Behtani Türbesi
Hüseyin Dede (Bapir-i Kal) Türbesi
Kotum Baba (Abdullah Bin Derare) Türbesi Urartu Kaya Mezarı
Küçüksu (Kotum) Mezarlığı
Dalda Köyü Mezarlığı
Tokaçlı Köyü (Paşaelmalı ) Mezarlığı
Göllü Ovası S.George Manastırı
Tuğ Kilisesi

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı