Gündem

TBMM Adalet Komisyonu’ndan İnfaz Düzenlemesi

Akp ve Mhp’nin ortaklaşa hazırladığı Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ve Bazı Kanunlarda Değişlik Yapılması ile ilgili kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu tarafından kabul edildi.

11 farklı kanunda değişiklik yapılan teklif, toplamda 70 maddeden oluşuyor. Kanun teklifine göre, İnfaz Hakimliği Kanunu’nun amacı da düzenlemelere uyum sağlaması için değiştirildi.

İnfaz Hakimliği Kanunu’nda Değişiklikler

Kanun değişikliğiyle ilgili teklif çalışmalarıyla alakalı ceza hukukçularından, akademisyenlerden, uygulayıcılardan ve yüksek yargı mensuplarından görüş aldıklarını söyleyen Ak Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan, değişikliklerle ilgili konuştu.

Başta İnfaz Kanunu olmak üzere 11 farklı kanunda değişiklik içeren 70 maddeden oluşan kanun teklifi hazırlandığını belirten Özkan, toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, kasten adam öldürme, uyuşturucu madde, kadına karşı işlenen suçlar ve terör suçlarının kapsam dışı tutulduğunu söyledi.

Ülkemize zarar veren terör suçlarının özellikle hiçbir ayrım olmadan kapsam dışına çıktığını söyleyen Özkan, corona virüs salgınının ülkemizde görülmesi nedeniyle cezaevleriyle ilgili birtakım tedbirler alınması gerektiğini belirtti.

İnfaz kanun teklifiyle alakalı kalıcı düzenlemelere gidildiğini söyleyen Özkan “Ceza infaz kurumlarında geçirilmesi gereken sürelerle alakalı belirlemeler yapılmaktadır. Bu süreler belirlenirken cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticareti, kadına karşı şiddet, kasten adam öldürme ve terör suçları hariç tutularak diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlendi. Denetimli serbestlik uygulamasının cezasızlık olarak algılanmasına engel olmak istiyoruz. Denetimli serbestlik kriterleri değiştirilip herkese maktu bir yıl uygulamak yerine, ceza adaletini sağlamak için hükmedilen cezayla orantılı uygulama öngörülmektedir.  Cezaların artırılmasıyla alakalı düzenlemede bazı suçlar, suç ve ceza politikası doğrultusunda kamu düzenine zarar verdiği için cezalarının artırılması hedeflenmektedir. Özellikle çıkar amacı taşıyan suç örgütü kuranlar ve yönetenlerle alakalı ceza kanununda uygulanan mevcut düzenlemede çok düşük ceza verilmektedir. Bunun taban ve tavan oranı 2’şer yıl artırılacaktır. Topluma büyük zarar veren tefecilik suçuyla alakalı da ceza artırımı yapmayı hedefliyoruz.” dedi.

Kanun Teklifiyle İlgili Geçici Düzenlemeler

Kalıcı düzenlemelerin yanı sıra geçici düzenlemelerin de öngörüldüğünü belirten Özkan “1 Temmuz 2016 tarihi öncesinde işlenen bazı suçlar bakımından uygulanan 2 yıllık denetimli serbestlik süresi 3 yıla çıkıyor. Tarihini de 30 Mart 2020’ye çekiyoruz. Bu yasada da istisna tutulan suçlar, bu geçici düzenlemeden de yararlanmayacaklar. Getirilen düzenlemede iyi hal değerlendirilmeleri otomatik sistemden çıkarılacak, oluşturulan gözlem ve idare komisyonunun kararına bağlanacak. Oluşturulan bu komisyon sadece cezaevindeki suç yapılan usulsüzlükler, hatalar ve yanlışlarla ilgili değil, cezaevi dışındaki hastane ya da adliyede hükümlülerin durumları da ele alınarak değerlendirme yapacak.  Ayrıca kadınlar, hastalar, yaşlılar, annelerin lehine düzenlemeler de olacaktır. 65 yaşını dolduran yaşlıların, 0-6 yaş arasında çocuğu olan kadınların ve adli tıp raporuyla  kendine bakamayacak durumda olduğu belirtilen hastaların belli şartlarda konutlarında infazlarını tamamlayacak şekilde düzenlenmeler yapılıyor. Bunun yanı sıra infaz hakimliği müessesini de getiriyoruz. Hakimlerin görev ve yetkileri genişletiliyor. İnfaz hakimliği 1 Eylül 2020 tarihinde başlayacak. Mahkumiyeti kesinleştikten sonra cezaevinde tüm süreçleri iyi hal, açığa alma gibi değerlendirmeleri infaz hakimleri yapacak.

Corona Virüsle İlgili Alınan Kararlar…

Cavit Özkan ayrıca corona virüs salgınının da dikkate alınarak açık ceza evlerinde infaz edilen hükümlülerin meclisin alacağı geçici bir düzenlemeyle cezalarını konutta çekmelerinin önünün açıldığını ifade etti. Bu durumun 2 kez Adalet Bakanı tarafından uzatılmasına imkan verildiğini, açık cezaevindeki hükümlülerin 2 ay süreyle cezalarını evlerinde çekebileceklerini ve zaruret olması durumunda bu sürenin en fazla 2 kez daha uzatılabilmesinin mümkün hale getirildiğini söyledi. Geçici ve kalıcı infaz düzenlemelerinden şu an 45 bin kişinin yararlandığını ve corona virüsten dolayı açık cezaevlerindeki infazlarını evlerinde geçici olarak devam ettirecek kişilerle beraber bu sayının 90 bine ulaştığını belirtti. Özkan ayrıca, en geç Perşembe günü Adalet Komisyonu’nun toplanıp görüşmelere başlayacağını ve gelecek hafta başı da farklı bir karar alınmadığı taktirde, gelecek hafta Salı gününden itibaren Genel Kurul’da görüşmelerin başlayacağını ifade etti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı