Gündem

TBMM’de Corona Virüs Alarmı!

Hatırlanacak olursa bir süre önce Meclis doktorunun Koronavirüs testi pozitif çıkmıştı. TBMM Başkanlığı: Meclis Hastanesi Doktorunda Covid-19 çıktı’ şeklinde açıklama yaptı. Doktor şehir hastanesinde gözlem altındaydı koronavirüs testinin pozitif çıkmasıyla doktor karantinaya alındı.29 Mart’ta Meclis doktoru koronavirüs testi yaptırmış ve testi negatif çıkmıştı. Ancak semptomlar artınca doktora yapılan ikinci test pozitif çıktı.

Bununla birlikte doktorla temas eden 213 kişi de yakın takibe alındı. 12’si milletvekili 213 kişi kontrolden geçti, tümü evlerinde 14 gün boyunca izole edildi. TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç; “İlgili hekime muayene olmuş tüm hasta ve personel bilgilendirilmiş ve evlerinde 14 günlük izolasyonları sağlanmıştır. Her gün aranılarak sözel klinik takibi yapılmıştır. Bu kişilerde evde izolasyon süresince vakaya rastlanılmamıştır” ifadelerinde bulundu.

Alınan önlemler hakkında konuşan Bilgiç; “Grip Polikliniği oluşturulmuş ve poliklinik odasındaki merkezi havalandırma emişleri kapatılmış, Hepa filtre cihazı temin edilmiş, numune alma kabini yapılmıştır. Hastanemizde görevli doktorumuzun COVID-19 testinin pozitif çıkması nedeniyle COVID-19 test için hızlı antikor testi temin edilmiş ve tüm personele iki kere tarama yapılmıştır. Şüpheli vaka kapsamında hastaneye yatışı gerçekleştirilen personelimizle temas kuran tüm personel ve hastalar aranarak karantina protokolü uygulanması hakkında bilgi verilmiştir. Hastane içerisinde tüm alanlar dezenfekte edilmiş ve şüpheli vaka sonrası ilgili alanların dezenfektesi yapılmıştır. Acil servis girişi bina önüne triaj alanı planlanmıştır.” şeklinde konuştu.

Koronavirüsün Ortaya Çıkan Son Belirtileri Neler?

Koronavirüsün her geçen gün yeni bir belirtisi ortaya çıkıyor. Gözler aşı ve ilaç çalışmalarının üzerindeyken koronavirüsün yeni semptomları ve bu semptomların kalıcı hasarlara sebep olup olmayacağı merak ediliyor. Yapılan araştırmalara göre koronavirüsün dört yeni belirtisinin daha ortaya çıktığı belirtildi. Bu belirtiler; nefes almada zorlanma, göğüs bölgesinde geçmeyen ağrı veya baskı hissi, bilinç karışıklığı ve morarma olarak belirlendi.

Son olarak konuşma bozukluğuna ve gençlerde, çocuklarda suçiçeği benzeri kızarıklıklara yol açan koronavirüsün koordinasyon bozukluğu, tökezleme ve nöbet gibi belirtileri ortaya çıktı. JAMA Neurology adlı tıp dergisinde yayınlanan araştırmada ; Covid-19 salgınına yakalanan Çinlilerin bir kısmında; nöbet geçirme, koordinasyon bozukluğu, tökezleme gibi belirtiler ortaya çıktığı belirtildi. Ayrıca  nörolojik semptomların ortaya çıkması durumun ciddiyetini bir kez daha ortaya koydu.

Açıklamalara göre ayaklarında morluk ve suçiçeği gibi yaralar olan bazı hastaların koronavirüs test sonuçlarının pozitif çıktığı belirtildi. Uzmanlar, bu yeni belirtilerin öncelikle çocuklarda ve gençlerde görüldüğünü de vurguladı.

İspanya Ayak Hastalıkları Uzmanları Genel Kurulu; bu yeni belirtiyi açıklayan bir bildiri yayımladı. Yeni belirtiler bildiride, minik kan damlalarının iltihabından kaynaklanan suçiçeği veya kızamığa benzeyen mor lezyonlar olarak belirtildi. Belirtiler yetişkinlerden ziyade çocuk ve gençlerde gözlemlendi. Bu belirtiler ile koronavirüs testi yapılan ve test sonucu pozitif çıkan ilk kişi İtalya’da 13 yaşında bir çocuk oldu. Uzmanlar bu belirtilere sahip çocukların karantinaya alınması gerektiğini belirtti. Çinli uzmanlar ise koronavirüs belirtileri arasında baş ağrısı ve baş dönmesi de yer alıyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı