Gündem

Tedavide Sevindiren Haber

Corona virüsü ortaya çıktığından bu yana tedavi geliştirmek için türlü çalışmalar yapan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, sosyal medyasında güzel haberi paylaştı.

Yapay deri ve kök hücre çalışmaları ile dünyada ismi bilinen Profesör Doktor Ercüment Ovalı, müjdeli haberi verdi. Koronavirüs için bu zamana kadar üzerinde çalıştıkları tedavinin onaylandığını sosyal medyasından paylaştı.

Profesör Doktor Ercüment Ovalı, tedavi bulma ve geliştirmede beraber çalışan “28 kahraman Türk çocuğu” adını verdiği ekibiyle bulduğu immün plazma tedavisinin onaylandığını ve kök hücre tedavisinin de az zamanı kaldığını belirtti.

Ovalı, projeyi şöyle açıkladı: Bakanlık aşı çalışmalarına başladığını açıkladı. Biz de ikinci bir çağrı için öneri yaptık. Bakanlığa hiperimmün globalizm hazırlanması önerisini verdik. Bu tedavi, hastalığı yenen insanların kanındaki virüsü durduracak antikorların izole edilerek ve hazırlanarak diğer insanların tedavisinde ayrıca korunmasında kullanılması esasına dayanıyor. Hastalığı yenenlerin plazma ve hücre bağışında bulunması önemli. Yoğun bakımda yatan hastalar için bağışık olan insanların hücrelerini ve kanındaki antikorlarını izole edip tedavilerinde kullanacağız.”

İmmün Plazma Tedavisi Nedir?

İmmün plazma tedavisi, var olan hastalığı atlatan insanlardan alınacak kandaki bu virüsü yenecek veya durduracak antikorların izole edilmesinden oluşuyor. Bu izole edilen antikorlar hastalıktan muzdarip insanların tedavilerinde kullanılıyor. Bu tedavi için hastalığı yenen insanların hücre ve plazma bağışında bulunması birinci şart.

Corona virüsü için bu tedavinin kriterleri neler?

Covid-19 virüsüne yakalanmış ve iyileşmiş birey, bağışçı olmak için şu kriterlere uymalıdır:

Bu bireyin enfeksiyonu geçirmiş olduğuna dair bir test sonucu gereklidir.

Bağış yapmadan 14 gün öncesinde klinik semptomlar olmamalıdır ve tamamiyle ortadan kalkmalıdır.

Test sonucunun “negatif” olması gerekir.

Bağış yapacak olan bireyin uygun kan bağışçısı olup olmadığına dair sorgulamaların yapılması ve bu kriterlere uygun olması önemlidir.

Serolojik olarak HBsAg, anti-HCV, anti-HIV 1-2 ve anti-sifiliz Ab testleri ile tarama testleri yapılmalıdır.

Bağışta plazma bileşenleri aferez yöntemiyle toplanmalıdır.

Bu bağışçılardan en az 48 ara ile haftada en çok 2 kez bağış kabul edilmelidir.

Plazma bileşenlerinin izlenebilirliği için Kızılay’dan ISBT 128 kodunun alınması gerekmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı