Gündem

Temel İhtiyaç Desteği Kredisi Çıktı mı? Sonuçlar Nasıl Öğrenilecek?

Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası tarafından verilen 6 ay geri ödemesiz ve ertelemeli Temel İhtiyaç Kredisi başvuruları devam etmekte. Hane halkı geliri 5 bin lira altı olan kişilere 6 ay geri ödemesiz, 36 ay vadeli, 10 bin TL Temel İhtiyaç Desteği veriliyor. 10 bin TL Temel İhtiyaç Desteği kredi başvurusunun nasıl yapılacağı ve sonuçların ne zaman, nereden öğrenileceği ise merak ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 6 ay geri ödemesiz, 36 ay vadeli 10 bin TL Temel İhtiyaç Desteği müjdesi vermişti.

Başvuru Nasıl Yapılır?

İhtiyaç kredisine aylık hane halkı geliri 5 bin lira ve altında olanlar, asgari ücret alanlar, emekliler, serbest meslek mensupları ve diğer bireyler başvurabilecek. Mevcut kredi kurallarının uygulanmayacağı, ödeme gücü kontrolü yapılmayacağı açıklanmıştı. Salgın sebebiyle gelir elde edemeyen simitçi, toplu taşıma çalışanı gibi şu süreçte işsiz olanlar da faydalanabilecek. Devlet vatandaşa kefil olurken, kredi kullandırırken beyan esas olacağı belirtildi.

Kredi Bankalarının şubelere gönderdiği yazıda “alt gelir grubunda yer alan kesimlerin gıda harcamaları, kira, elektrik, doğalgaz fatura gibi ödemelerinin finansmanın karşılanmasına yönelik oluşturulmuştur” şeklinde belirtildi. Kredinin amacınınsa salgından etkilenen müşterilerin temel ihtiyaçlarının sağlanması olduğu vurgulandı.

Faiz % 0,49 Olacak

Tüketici kredisi kapsamında 6 ay ödemesiz  kredi için 1-36 aylık dönemde yüzde 0.49 gibi çok düşük bir faiz işletileceği bildirildi. Kredi tahsis ücretinin binde 5 olarak belirlendiği, 5 bin lira, 7 bin 500 lira ve 10 bin lira tutarlarında talep edilebileceği açıklandı.

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Kredi başvuruları öncelikli olarak internet şube ve mobil şubeden veya şubelerden de yapılabilecek. Banka yetkilileri, koronavirüs  riski sebebiyle zorunlu olmadıkça şubeye gelinmemesi gerektiğini vurguluyor.

Geri Ödeme Nasıl Yapılacak?

10.000 LİRA KREDİ İÇİN: İlk 6 ay geri ödeme olmayacak. Sonrasında 30 ay boyunca 376 lira ödenecek.

7.500 LİRA KREDİ İÇİN: İlk 6 ay geri ödeme olmayacak. Sonrasında 30 ay boyunca 282 lira ödenecek.

5.000 LİRA KREDİ İÇİN: İlk 6 ay geri ödeme olmayacak. Sonrasında 30 ay boyunca 188 lira ödenecek.

Başvuruların yapılması ve taleplerin değerlendirilmesinin ardından kredi başvuruları sonuçlanacak. Başvuranlar kredi tutarlarını ATM’lerden çekebilecek. Başvuru sonuçları için net bir tarih yok.

Kimler Başvuruda Bulunamayacak?

Açık takip kaydı bulunan, açık karşılıksız çeki olan, açık protestolu senedi bulunanlar ve hanehalkı/eşlerden biri kredi kullanmışsa diğerinin kullanamayacağı belirtildi.

Sonuçlar Nasıl Öğrenilecek?

Kredi Başvurusu değerlendirmeye alındıktan sonra başvurunun olumlu olması durumunda kişiye bilgilendirme yapılacaktır. Bilgilendirme sonrası ise  şubeye gitmeye gerek kalmadan, VakıfBank Mobil, İnternet Bankacılığı ve Çağrı Merkezi kanallarından kredi kullanılarak anında hesaba aktarılabilir.Başvurunun olumsuz bulunması halinde ise ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı