Gündem

TFF Başkanı Açıkladı! Tüm Ligler Başlıyor!

Oldukça merak edilen konulardan biri daha aydınlandı. Ligin ne zaman başlayacağı smerak edilirken, TFF Başkanı Nihat Özdemir konunun değerlendirildiği toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

Özdemir;

  • ‘Pandemi ile savaşımızda her gün daha iyiye doğru gidiyoruz. Mücadeleyi asla bırakmadan yolumuza devam etmemiz gerekiyor.
  • Yaşanan bu süreçten Türk Futbolu da haliyle etkilendi. Türkiye’de 11 Mart’ta ilk vakanın görülmesinin ardından maçları seyircisiz oynattık ilk ölümün ardından ise maçları erteledik.
  • TFF olarak virüse karşı kararlı mücadelemizle epey yol aldık. Futbola dönüş için de sağlık kurulumuz önemli bir çalışma gerçekleştirdi.
  • Bu güne dek en sağlıklı şekilde liglerimizin tamamlanması yönünde çaba gösterdik. Hep Türk Futbolu’nun selametini düşünerek hareket ettik.
  • Şimdilik olmak kaydıyla ertelenen liglerimizi 12 -13-14 Haziran haftasında başlatma kararı aldık.’ ifadelerinde bulundu.

Geçtiğimiz haftalarda da hatırlanacağı üzere Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, TFF Başkanı Nihat Özdemir ve Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil ile bugün telekonferans ile görüşme gerçekleştirdi. Son gelişmelerin değerlendirildiği görüşmede, Haziran ortasında yeniden başlaması düşünülen lig takvimi hakkında değerlendirilmelerde bulunuldu.

Bakan Kasapoğlu; “Hepimiz için asıl olan, liglerin tamamlanmasıdır. Bu yolda da Bilim Kurulu başta olmak üzere, sağlık kuruluşlarımızın yönlendirmeleri, sağlık otoritelerinin, uluslararası kurumların yaklaşımları çok önemli bir rehberdir’  ifadelerini kullandı. Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil ise, “Şu anda en muhtemel senaryo 12-13-14 Haziran’da lig ve Türkiye Kupası maçlarının başlayıp, 26 Temmuz’da bitirilmesi.”dedi.

Sepil ise, “Şu anda en muhtemel senaryo 12-13-14 Haziran’da lig ve Türkiye Kupası maçlarının başlayıp, 26 Temmuz’da bitirilmesi.” şeklinde konuştu.

Bilindiği gibi Tüm Ligler Coronavirüs sebebiyle ertelenmişti. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu FF, TBF ve TVF Başkanları ile yaptığı toplantıdan sonra yaptığı açıklamayla tüm liglerin ertelenmesine karar verildiğini açıklamıştı.

Toplantı sonrası Bakan Kasapoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında gerçekleştirilen Koronavirüs Değerlendirme Toplantısı’nda ve akabinde yapılan görüşmeler neticesinde; hentbol, voleybol, basketbol ve futbol liglerinin tamamının salgına yönelik alınan tedbirler kapsamında ertelenmesine karar verilmiştir” dedi.

Toplantıda Başka Neler Konuşulmuştu?

Bakan Kasapoğlu’nun federasyon başkanlarıyla yaptığı toplantıda erteleme kararı çıkması halinde somut bir takvimin yapılmadığını öğrendi. Bu sebeple zaman zaman tansiyonun yükseldiği bir toplantı olduğu belirtilirken Bakan Kasapoğlu’nun başkanlara bir takım sorular yönelttiği öğrenildi.

Liglerin iptalinden sonra yapılan alternatifli planlama takviminin nasıl olacağı, lige ara verilen süreçte futbolcular ne zaman antrenmanlara başlayacaklar, antrenmanlar hangi koşulda gerçekleşecek, antrenmanlar sırasında Coronavirüs’e karşı hangi tedbirler alınacak, sürecin daha da uzaması halinde planlama nasıl yapılacak, yurtdışına ailelerinin yanına gidip gelmek isteyen sporcular için alınan önlemler neler, Tokyo 2020 sürecine Sporcular nasıl hazırlanacak gibi konular toplantının gündemini oluşturdu.

Toplantı sonrası Kasapoğlu; Coronavirüs ile mücadelenin devam ettiğini, gerekli tedbirlerin alındığını, Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’nın uyarılarına harfiyen uyulması gerektiğini, ülkece el ele vererek bu süreci atlatabileceğimizi belirtti. Federasyon Başkanlarına da teşekkür etti.

TFF Başkanı Özdemir ise; “Ligleri erteliyoruz. Liglerin başlayacağı tarih, yapacağımız çalışmalar sonucunda belli olacaktır. Çalışma grubu oluşturup bundan sonraki yol haritasını belirleyeceğiz. Hedefimiz liglerimizin en kısa zamanda başlaması. Seyircili, taraftarlı olarak oynatmayı planlıyoruz” dedi. Şeklinde açıklama yaptı.

Coronavirüs en çok spor müsabakalarını etkilemiş durumda. Kalabalık ortamlarda bulunmanın büyük risk taşıdığı şu süreçte tüm etkinlikler gibi tüm spor müsabakalarının iptali de beklenilen kararlar arasındaydı. Son olarak Euro 2020’nin ertelenmesinden sonra ülkemizde de tüm ligler ertelendi. Futbolcuların sağlıkları açısından alınan kararın zorunlu olduğu Başkanlar tarafından da vurgulanırken, bu süreç sonrası lig takviminin nasıl olacağı henüz bilinmiyor. Maçların seyircisiz olarak oynanması sürecinin de sağlıklı bir şekilde atlatılmasının ardından alınan bu karar beklenen bir karardı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı