Gündem

The Legatum Institute Anketine Göre Türkiye!

Londra merkezli  ‘the Legatum Institute’ düşünce kuruluşu her yıl, yıllık küresel refah endeksini gösteren kapsamlı bir anket yayınlıyor. Bu ankette Türkiye kaçıncı sırada yer alıyor?

Gelişmiş ülkelerde bulunan doktorlardan ve oradaki vatandaşlardan virüsle nasıl mücadele edildiğini ortaya koyan ve virüs sebebi ile karşılaşılan zorlukların anlatıldığı bir araştırma yapıldı. Corona virüsü ile mücadele dünyanın dört bir tarafında bulunan hastanelerde ve merkezlerde devam ediyor. Her ülkenin sağlık sistemindeki gücü farklı olduğu için mücadele ülkeler farklılık gösteriyor. Bir ülkenin corona virüsü ile mücadele yeteneğinin üst seviyede olması için sağlık sisteminin iyi bir seviyede olması gerekir.

Salgının başladığı günden bugüne kadar corona virüsüyle mücadele en iyi sonuç veren 10 ülke aşağıda sıralanmıştır. Maalesef Türkiye yine ilk on ülke arasında bulunmuyor. The Legatum Refah Endeksi’ne göre Türkiye bu ankette 167 ülke arasından 91. Sırada yer almaktadır. Türkiye 2009’dan bu zamana kadar 14 basamak gerilemiştir. Türkiye bu ankete göre yatırım alanlarında, yaşam koşullarında ve güvenlik konusunda çok zayıf bir durumdadır. Bu zamana kadar anket sonuçları için de geliştiği konu Ekonomik Kalitesi olmuştur.

2019 Legatum Refah Endeksi‘ne göre en sağlıklı olan 10 ülke :

  1. Singapur
  2. Japonya
  3. İsviçre
  4. Güney Kore
  5. Norveç
  6. Hong Kong
  7. İzlanda
  8. Danimarka
  9. Hollanda
  10. Avusturya

Londra merkezli araştırma merkezinin 2019 The Legatum Refah Endeksi, ülkelerdeki insanların ne kadar sağlıklı olduklarını ve insanların sağlık hizmetlerine ulaşma hızını da ölçmektedir. Türkiye’nin 2019 The Legatum Refah Endeksi‘ne göre sağlık hizmetlerindeki sıralaması ise 64’tür. Türkiye’nin her anlamda kendisini geliştirmesi gerektiği oldukça açıktır.

 Listenin başında gelen ülkelerdeki doktorlarla ve vatandaşlar ile tıbbi olarak virüsü nasıl ele aldıklarını,  devam eden zorluklarla nasıl baş ettiklerini ve vatandaşların corona virüsü sebebi ile nasıl hissettikleri araştırıldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı