Gündem

THY İç Hat Uçuşlarına Ne Zaman Başlayacak?

Türkiye’nin bayrak taşıyıcı havayolu Türk Hava Yolları (THY) uluslararası ve yurtiçi uçuşları için aldığı iptal kararını bir süre daha uzatma kararı aldığını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada hükümet yetkilileri ve koronavirüs salgınına karşı oluşturulan bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda dış hat uçuşlarıyla ilgili iptal kararının 20 Mayıs 2020 tarihine kadar uzatıldığı belirtildi. İç hatlarda normale dönüş için ise 20 Nisan’a işaret ediliyor.

Nisan ayının başlarında THY, 17 Nisan ile 1 Mayıs tarihleri arasındaki tüm yurtdışı uçuşlarını iptal ettiğini duyurmuştu. 3 Nisan itibariyle de THY, 20 Nisan’a kadar olan yurtiçi uçuşlarını askıya almıştı. 

Pegasus cephesinde de durum farklı değil

Ucuz havayolu taşıyıcısı Pegasus Havayolları da Pazartesi günü yaptığı basın açıklamasında Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler doğrultusunda uçuş iptallerini 30 Nisan’dan 15 Mayıs’a kadar uzattığını duyurmuştu.

Tüm dünyada binlerce kişinin ölümüne yol açan Koronavirüs salgını, seyahat sektörünün tamamını etkilemiş durumda. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan virüs kısa sürede 185 farklı ülkeye bulaştı.

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nin derlediği verilere göre salgın dünya çapında 1.92 milyon kişiye bulaşmış bulunuyor. Toplam ölüm sayısı ise 120 bin bandına yaklaştı. 485 bin 500’den fazla kişinin iyileşmiş olması ise bu tablodaki sevindirici tek şey.

Yolcu sayısı yüzde 20 düşmüştü

2019’un Ocak-Mart ayı döneminde Türk Hava Yolları toplam 16.7 milyon yolcu taşımıştı. Bu yılın aynı döneminde ise bu rakam yüzde 20 gerileyerek 13.4 milyona düşmüştü. 

Asıl en büyük düşüş ise Mart ayı genelinde yaşandı. Öyle ki şirket bir önceki seneye kıyasla yüzde 53 oranında yolcu kaybederek 2.8 milyon kişiye hizmet verdi.  İç hat uçuşlarında yaşanan düşüş yüzde 44.9 oranında düşerken uluslararası uçuşlarda yüzde 59.1’lik bir kayıp kayda geçti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı