Gündem

THY Tahliye Seferlerine Devam Edeceğini Açıkladı!

Koronavirüs dolayısıyla THY tüm seferlerini durdurma kararı almıştı. Fakat yurt dışından binlerce Türk vatandaşı ülkeye dönmek için başvuruda bulunmaya devam ediyor. Daha önce de pek çok vatandaş ve öğrenci yurt dışından tahliye edilip çeşitli yurtlarda karantina altına alınmıştı. Bazılarının 14 günlük karantinası sona ererken bazı vatandaşların koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine karantina süreleri uzatılmıştı.

Yurt dışından tahliye edilecek vatandaşlar için açıklama Türk Hava Yolları’ndan geldi. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, twitter üzerinden “Bugünlerde ülkemize yaptığımız tüm seferler ilgili otoritelerimizin talepleri ve organizasyonu doğrultusunda tahliye seferi olarak icra edilmektedir. Seferlerde Türk vatandaşlarımız ülkemize getirilmekte ve 14 gün devlet yurtlarında karantinaya alınmaktadırlar” şeklinde açıklama yaptı.

Geçtiğimiz günlerde Mevlüt Çavuşoğlu da konu hakkında açıklama yapmıştı. Açıklamalarında; ‘Vatandaşlarımızın gelmesi için de ilgili kurum ve kuruluşlarla çalışmalar sürüyor. Cezayirli vatandaşlarımızı da ülkelerine yollamaya başlayacağız. Pazar gününe kadar tahliye tamamlanmış olacak.Cezayir ve Suudi Arabistan’dan vatandaşlarımız da gelecek. 17 ülkeden 5 bin 528 vatandaşımızı ülkemizde getirdik. Kuveyt’ten 301 vatandaş da Türkiye’ye geliyor. Kuveyt’den tahliye devam edecek. Tır şoförlerinin yaşadığı sorunları çözmek için çalışmalar yapıyoruz. 94 ülke bizden yardım istedi ve malzeme satın almak istedi. Sağlık Bakanlığı kriterleri belirliyor, öncelik bizim ülkemizdeki ihtiyaçtır. Maalesef yurt dışında da 124 Türk vefat etti. Vefat eden vatandaşlarımızın aileleriyle iletişime geçtik, her türlü desteği sağlıyoruz. Koronavirüs ile mücadelede G-20 ülkelerinin ve bazı ülkelerin dış işleri bakanlarıyla görüştük. Avrupa Birliği ile yapılan 18 Mart Göç Mutabakatı görüşüldü. Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Avrupa Birliği’nden samimiyet ve dürüstlük bekliyoruz. Bu sadece göç değil terörle mücadele, vize meselesi gibi önemli konuları kapsıyor.’ ifadelerine yer verdi.

Bu süreçte G-20 Zirvesi başta olmak üzere hemen hemen tüm kabine toplantıları da video telekonferans ile yapılmaya başlandı. Koronavirüsün gün geçtikçe pek çok kişinin hayatını kaybetmesine sebep olduğu şu günlerde dünya liderleri arasında yapılan tüm toplantıların ana konusunu koroavirüs ve virüsle mücadele oluşturuyor. Toplantılarda genel olarak tüm dünya ülkelerinin yardımlaşarak ve dayanışmayla bu süreci aşması gündemi oluşturuyor. Gelecek günlerde virüsün seyrine göre yapılacak toplantılar ve toplantılardan çıkacak değişik ve radikal kararlar merakla takip edilmekte.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı