Gündem

THY’den Acı Haber!

Koronavirüsün nedeniyle her geçen gün yaşanan ölüm sayısı artarken bir acı haber de THY’den geldi. THY’den Koronavirüs nedeniyle bir acı haber daha geldi. THY’de görevli Kaptan Pilot Serdar Gündoğdu, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

THY’de görevli kaptan pilot Serdar Gündoğdu Bir süredir Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yoğun bakım servisinde koronavirüs tedavisi görmekteydi. Tedavi gören Gündoğdu, hayatını kaybetti. Gündoğdu, THY’den koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren 3’üncü pilot oldu.Bu durum tüm havacılık camiasında büyük üzüntüye sebep oldu. Son günlerde geçtikçe durumunun ağırlaştığı belirtilen Serdar Gündoğdu için donör desteği aranıyordu.

Öte yandan koronavirüs nedeniyle SunExpress bir ilke imza atıyor. Bilindiği üzere koronavirüs salgını nedeniyle tüm uçuşlar iptal edilmişti. THY ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu olan SunExpress ise tarihinde bir ilke imza atarak, yolcu taşımacılığına alternatif olarak kargo uçuşları gerçekleştirecek.

Kargoların, uçak altı kargo yükleme bölümlerinin yanında kabin içinde koltuk üstü ve baş üstü dolaplarına da yerleştirilecek taşınacağı belirtildi.THY ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu olan SunExpress, filosundaki 18 uçak ile kargo uçuşları gerçekleştireceğini açıkladı.

SunExpress’in açıklamasına göre yolcu kabini içerisine kargo yükleme düzenlemesi ile yeni tip kargo taşıma modeliyle operasyonlara başlanacak, uçak altı kargo yükleme bölümlerinin yanında kabin içinde koltuk üstü ve baş üstü dolaplarına da kargo yüklemesi yapılarak maksimum 21 bin 700 kilograma kadar yük taşınabilecek.

SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan,”Tarihimizde ilk defa tamamen kargo uçuşu gerçekleştireceğiz. Toplam 18 uçağımızı, koltuklarını çıkarmadan kargo taşımaya uygun hale getirdik. Gerekli çalışmaları kısa sürede tamamladık ve kargo uçuşlarımızı ilk aşamada İzmir ve Antalya’dan gerçekleştireceğiz. Sonraki aşamalarda ise gelen talebe göre diğer destinasyonlardan da kargo uçuşları gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

THY’nin Tahliye Seferlerine Devam Edeceği Açıklanmıştı

Koronavirüs dolayısıyla THY tüm seferlerini durdurma kararı almıştı. Fakat yurt dışından binlerce Türk vatandaşı ülkeye dönmek için başvuruda bulunmaya devam ediyor. Daha önce de pek çok vatandaş ve öğrenci yurt dışından tahliye edilip çeşitli yurtlarda karantina altına alınmıştı. Bazılarının 14 günlük karantinası sona ererken bazı vatandaşların koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine karantina süreleri uzatılmıştı.

Yurt dışından tahliye edilecek vatandaşlar için açıklama Türk Hava Yolları’ndan geldi.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, twitter üzerinden “Bugünlerde ülkemize yaptığımız tüm seferler ilgili otoritelerimizin talepleri ve organizasyonu doğrultusunda tahliye seferi olarak icra edilmektedir. Seferlerde Türk vatandaşlarımız ülkemize getirilmekte ve 14 gün devlet yurtlarında karantinaya alınmaktadırlar”şeklinde açıklama yaptı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı