Gündem

Ticaret Bakanı’ndan Çok Konuşulacak Karar!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan güvensiz ürünlerin tüketiciden geri çağrılmasının zorunlu hale getirildiğini açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ’15 Mart Dünya Tüketiciler Günü’ nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada hizmet ve ürün çeşitliliğiyle birlikte tüketimin de arttığını belirtti.

Bakan Pekcan’dan Bilinçli Tüketim Mesajı

Bilinçli tüketim ve tüketicinin korunmasının önemini vurgulayan Bakan Pekcan, ” Bakanlık olarak tüketicinin korunması mevzuatımızı, ekonominin dinamik yapısına uygun biçimde yeniliyor, tüketicilerimizin mağdur olmaması için gerekli tüm önlemleri alıyoruz. Vatandaşımızın mağduriyet yaşadığı durumlarda da bunlara çözüm sağlayacak faaliyetleri etkin bir şekilde yürütüyoruz. Bununla birlikte tüketicilerimizin bilinç düzeyini artırmak ve bilinçli tüketim anlayışını toplumumuzda yaygınlaştırmak için gayret gösteriyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Ticaret Bakanı Açıkladı : O Uygulama Zorunlu Oluyor

Çok Sıkı Denetimler Yapılıyor

Tüketicilerin sağlık ve ekonomik çıkarlarının korunması için hızlı ve insan odaklı hizmet için çabaladıkları açıklayan Pekcan, Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) ile tüketicilerin e-devlet üzerinden hakem heyetlerine başvurabileceğini belirtti.

Reklam Kurulu aracılığıyla aldatıcı reklamlarla mücadele edildiği ve haksız fiyat artışlarına engel olmak için çalışmalarda bulunulduğu ifade edildi. Haksız Fiyat Artışı Şikayet Sistemi Mobil Uygulama ve ALO 175 Tüketici Danışma Hattı ile kolayca şikayetler yetkililere ulaştırılabiliyor.

Mağduriyetlerin Giderileceği Bildirildi

Bakan Pekcan Yeni Ürün Güvenliği Kanunu ile tüketicilerin güvensiz ürünlerden korunacağını ve güvensiz ürünlerden kaynaklı tüketici mağduriyetinin en kısa zamanda giderileceğini de belirtti. Güvensiz ürünlerin tüketiciden geri çağrılmasının zorunlu hale geleceğini açıklayan Pekcan, “Bunun yanı sıra Bakanlık olarak ayrıca kurduğumuz Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) üzerinden güvensiz ürünlere ilişkin bilgileri hâlihazırda kamuoyu ile paylaşıyoruz. Ayrıca, ithalat aşamasında, ürünleri risk analiz esasına göre çok sıkı denetime tabi tutuyoruz. Bir başka ifadeyle tüketicilerimizin satın aldıkları ürünlerle ilgili sağlığını korumak için ‘güvensiz ürüne sıfır tolerans’ prensibiyle hareket ediyoruz.”şeklinde açıklama yaptı.

Yakın zamanda Coronavirüs sebebiyle insanların marketlere ve eczanelere akın etmesinin ardından Bakan Pekcan, 81 ilde eş zamanlı olarak fiyat artışı tespit edilen gıda ürünleri ve maske ile ilgili denetimlere başlandığını açıklamıştı. Coronavirüs fırsatçılarının yakın takibe alındığını, gıda konusunda marketlerdeki tezgahların dolu olduğunu ve fahiş bir artış olmadığını belirtmişti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı