Gündem

Toki’den Açıklama: Taksitler Ertelendi!

Maddi kayıpların olduğu, çoğu kişinin iş hayatına ara verdiği, bazı firmaların üretimi durdurduğu bu dönemde mağduriyeti gidermek için bir hamle de Toki’den geldi.

Toki’den Nisan-Mayıs ayı taksitlerinin ertelendiği duyruldu. Toki yönetimi ülkenin zor bir süreçten geçtiği bu dönemde Nisan-Mayıs ayı taksitlerinin ertelenmesine karar verdi.

Nisan-Mayıs Ayı Taksitleri Ertelendi

Son dakika bilgisine göre Toki yönetimi Nisan ve Mayıs ayı taksitlerinin ertelendiğini duyurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sosyal medyadan yaptığı paylaşımla TOKİ’den ev alanların taksit ödemelerinin iki ay süresince ertelendiğini açıkladı.

Toki Başvuru Şartları Nelerdir?

Başvuru sahibinin T.C. Vatandaşı olması, projenin gerçekleştirdiği ilde en az 1 yıl ikamet ediyor olması, hane gelirinin en fazla net 5.500 TL (İstanbul için 6000 TL) olması, 25 yaşını doldurmuş olması, başvuru yapanın kendileri, eşleri ve çocukları üzerine tapuda kayıtlı konut bulunmaması daha önce Toki’den konut satın almamış olması, bir aile adına sadece bir başvurunun yapılabilmesi gerekmektedir.

Sözleşme imzalama

Nüfus Müdürlüğü’nde alınacak Projenin bulunduğu il içerisinde en az 1 yıl süreyle ikamet edildiğini gösteren ikametgâh, hane gelirinin en fazla net 5.500 TL (İstanbul için 6.000 TL) olduğunu ispatlayan gelir belgesi ve bazı özel ek belgeler sözleşme için gereklidir.

Hak sahipleri konutlara satış fiyatının yüzde 10’unu peşin kalan tutarı da aylık % 0.49 oran ve 240 ay vade ile ödeme yaparak sahip olabileceklerdir. Ödemeler sözleşme tarihinden sonraki ay başlayacak şekilde yapılmaktadır.

Gün içinde yapılan diğer açıklamalarda belirtilen tedbirleri hatırlayacak olursak, EPDK elektrik fiyatlarına önümüzdeki üç ay zam yapılmayacağını açıkladı. Dün Hükümetten İş’e Devam desteği de gelmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında, kamu bankalarımız ve katılım finans kuruluşlarımızla; tüm sektörlerimiz, tüm firmalarımız için “İş’e Devam Desteği” başlatıyoruz. Hazine destekli KGF kefaleti sağlanan bu destek için şartımız istihdamın korunması olacak.’ şeklinde açıklama yaptı.Bu zor sürecin ortaya çıkacağı bir takım ekonomik zorlukların olabildiğince en kısa sürede atlatılabilmesi için yetkililerce alınan önlemler devam ediyor. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Muhtasar ve KDV beyannamelerinin 6’şar ay ertelendiğini duyurmuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı