Gündem

Torba Yasa Meclis’te Kabul Edildi!

Yapılan açıklamaya göre Koronavirüs salgınına karşı ekonomik tedbirleri kapsayan kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edildi. Dün akşam saatlerin TBMM komisyonunda üç ay süreyle işçi çıkarmayı yasaklayan maddenin de yer aldığı düzenleme kabul edildiği bildirilmişti. Torba yasa  teklifinin dün gece Genel Kurul’da görüşüldü.TBMM Plan ve bütçe komisyonu, üç ay süreyle işçi çıkarmayı yasaklayan düzenlemenin de yer aldığı, ekonomi torba yasa teklifini kabul etti.Paketin, bu dün genel kurulda görüşülmesi bekleniyordu. Görüşmelerin ardından paket TBMM’de kabul edildi.

‘Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik’ Kanunu’na göre, ücretsiz izne çıkarılanlara aylık nakit desteği gelecek, işten işçi çıkarmalar ise 3 ay süreyle yasaklanacak. İşverenler çalışanları 3 aylığına ücretsiz izne çıkarabilecek.

Bakan Selçuk, konu hakkında “3 aylık süre boyunca, iyi niyet kurallarına uymayan haller dışında, iş veya hizmet sözleşmeleri feshedilemeyecek. Şayet olursa, her bir işçi için feshin yapıldığı tarihteki brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulayacağız” dedi.

Kısa çalışma ödeneği ve nakdi yardımlar hakkında da Bakan Selçuk; “Ücretsiz izne ayrılan ve Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanamayan işçilerimiz ile 15 Mart sonrasında iş sözleşmesi feshedilen işçilerimize, ücretsiz izinde bulundukları veya işsiz kaldıkları süre kadar aylık 1.177TL gelir desteği sağlıyoruz. Buna ek olarak emekçilerimize bir iyi haber daha vermek istiyorum. Nakdi ücret desteğinden yararlanan çalışanlarımız, Genel Sağlık Sigortalı sayılacak ve sigorta primleri İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak. Böylece, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri sağlık hizmetlerinden faydalanacak.”dedi.

Bakan Selçuk, “İçinde bulunduğumuz süreçte, kurumsal bakım ihtiyacı olan yaşlılarımızın ve engellilerimizin gelir durumuna ve engel oranına bakılmaksızın, özel huzurevlerinde ve engelli bakım merkezlerindeki ücretlerini Bakanlık olarak karşılayacağız.”diyerek kanun maddesinin üç ay süreyle uygulayacağını gerekli olduğu halde Cumhurbaşkanının kanun maddesini 1 yıla kadar uzatma yetkisi bulunduğunu da ekledi.

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isterse bu yasağı altı ay süreyle uzatabileceği belirtilmişti. İşveren istek dahlilinde işçiyi ücretsiz izne çıkartabilecek böylece işçiye günlük 39 lira 24 kuruş ödenecek. Ayrıca 15 Mart tarihinden sonra işten çıkartılan ve işsizlik maaşı alamayan işçilere de aynı şekilde 39 lira 24 kuruş ödenecek.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı