Gündem

Trump’tan Flaş İtiraf: ‘Corona İlacı Alıyorum’!

Her açıklaması ile adından çokça söz ettiren ABD Başkanı Donald Trump flaş bir açıklamada daha bulundu. Koronavirüsün ilk görüldüğü andan itibaren durumu hafife alan Trump, koronavirüse karşı iyi geldiği iddia edilen Hidroksiklorokin ilacını birkaç haftadır kullandığını açıkladı.

ABD’nin önde gelen kurum ve kuruluşlarından Amerikan Ulusal Gıda ve İlaç Ofisi’nin “tehlikeli ve Covid-19’a karşı işe yaradığı kesin değil” dediği hidroksiklorokin isimli ilacı kullandığını söyleyen Trump; “Ben de bu ilacı alıyorum. Ben de hidroksiklorokin alıyorum. Evet şu anda alıyorum, birkaç hafta önce almaya başladım ve o zamandan beri alıyorum. Çünkü bu iyi bir şey ve hakkında iyi şeyler duydum. Her gün bir hap alıyorum” şeklinde konuştu.

ABD’nin gıda, ilaç ve sağlık konusundaki en yetkin kurumu olan Ulusal Gıda ve İlaç Ofisi ise; “Hastane ortamı ya da klinik denemeler haricinde bu ilacın kullanılması tehlike yaratır. Kalp ritmi problemlerine sebep olabilir” açıklamasında bulunmuştu.

Ayrıca Trump, “Eğer Dünya Sağlık Örgütü  gelecek 30 gün içerisinde büyük değişiklikler yapmazsa ABD, fonlarını kalıcı olarak durduracaktır. Sizin ve kurumunuzun bu salgınla mücadelede aldığı yanlış kararları ve yaptığı hataları açıkça tekrarladık ve bu hatalar dünyaya çok ciddi sonuçlar doğurdu. Dünya Sağlık Örgütü’nün ilerlemesi için yapacağı tek şey Çin’den bağımsızlığını ilan etmektir. Bir an önce harekete geçmelisiniz. Kaybedecek zaman yok.” ifadelerinde bulundu.

Koronavirüs salgınında dünyada hayatını kaybedenlerin sayısı 300 bini geçerken Çin’den konu ile ilgili çok önemli bir itiraf geldi. ABD’nin “kasten virüsü engellemediler” iddiasına yanıt olarak, Çinli üst düzey yetkili açıklamalarda bulundu.

Çin hükümetinin kıdemli sağlık danışmanı Dr. Zhong Nanshan; “Yerel yetkililerin o sıralarda gerçekleri söylemek hoşlarına gitmedi. En başında sessizliğe gömüldüler ve bence o sıralarda bile çok sayıda enfekte vardı. O sıralarda bütün dünyada vaka sayısı artarken burada sabit olması şüphe uyandırdı” açıklamasında bulundu. Dr. Zhong Nanshan, “Ülkemiz halen büyük bir tehditle karşı karşıya. Covid-19’un ikinci dalgası gelebilir. Çin halkının büyük bir kısmı enfeksiyona hazırlıksız çünkü bağışık sistemi düşük. Diğer ülkelerden daha iyi bir durumda değiliz” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Çin’in Wuhan kentindeki Viroloji Enstitüsü’de bir buzdolabında, koronavirüsün de içinde bulunduğu 1500 farklı virüsün saklandığına dair bir fotoğraf karesini 2018 yılında Çin Haber ajansı  Twitter üzerinden paylaştı ve  daha sonra fotoğrafın silindiği ortaya çıktı.

İngiliz basını, insanlara yarasadan geçen koronavirüs de dahil olmak üzere yaklaşık 1500 farklı virüsün saklandığı buzdolaplarından birinin kapısının kırık olduğunu belirtti. Ayrıca haberde, ilk olarak devlete ait China Daily gazetesinde 2018 yılında yayınlanan fotoğrafların geçen ay Twitter’da yayınlandığı ve  ardından da silindiği belirtildi. Öte yandan, fotoğraflar silinmeden önce bir kullanıcının da fotoğrafa “Mutfağımdaki buzdolabımda daha iyi mühürler gördüm” yorumunu yaptığı ifade edildi. Koronavirüs milyarlarca insanın evlerine kapanmasına ve endişe ile aşı ve ilaç haberi beklemesine sebep olurken koronavirüsün nasıl ortaya çıktığı konusu hala tam bir muamma. Koronavirüs ile ilgili zaman zaman gündeme gelen ‘laboratuarda üretildi’ iddialarına destek veren bir isim de Nobel Tıp Ödülü’nü 2008’de alan Fransız doktor Luc Montagnier.

Nobel Tıp Ödülü’nü 2008’de alan Fransız doktor Luc Montagnier, “Bu virüs, doğal yollarla ortaya çıkmadı, bu tam profesyonel bir iş. Bunun hangi amaçla yapıldığını bilmiyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı