Gündem

TSK Sağlık Yönetmeliğinde Değişiklik Yaptı

TSK hali hazırda görevini yapan askeri personeller için ve sınavla TSK’da görev almak için sağlık testlerine giren kişiler için sağlık yönetmeliğinde değişiklik yaptı.

İlgili yönetmelikle alakalı yapılan değişiklikler Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nı kapsıyor. Sağlık yönetmeliğinde yapılan değişiklikler bugün resmi gazetede yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

Sağlık yönetmeliğinde yapılan değişikliklere baktığımızda sınava girecek adaylar için sağlıkla ilgili şartların daha da hafifletildiğini ve sağlık elemelerinden daha kolay geçilmesini sağlayacak değişiklikler yapıldığını görüyoruz. Bu değişikliklerin yanı sıra değişen askerlik sistemiyle birlikte görev yapacak olan yedek astsubayların sağlık süreçlerine ilişkin de değişiklik yapıldığını görüyoruz.

Yedek astsubaylarla ilgili yapılan şu değişiklik gözümüze çarpıyor; Yapılan değişikliğe göre yedek astsubay veya subaylar rahatsızlanmaları durumunda kendilerine verilen hava değişimi süresi, dinlenme süresi veya hastanede geçirecekleri süre eğitim gördükleri süre zarfında okulda kaldıkları sürenin üçte birini geçemeyecek. Eğer bu süre okulda kalınan sürenin üçte birini geçerse askeri personel terhis edilecek.

Bu değişikliğin yanı sıra bir değişiklik de göreve dönmek isteyen askeri personeller için getirildi. Buna göre askerlik görevi sırasında görev kaynaklı meydana gelen sebeplerden dolayı görev yapamaz raporu alan ve Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda görev yapmış olan subay ve astsubaylar bağlık oldukları komutanlıklara başvurarak göreve geri dönme taleplerini iletebilecekler. Talepleri haklı görülen ve sağlık kuruluşu tarafından “Belirtilen Görevleri Yapar” kararı alınan personeller Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın onayını aldıktan sonra göreve dönüş yapabilecekler.

Sağlık Yönetmeliğinde Yapılan Diğer Düzenlemeler

  • Deri hastalıklarına yönelik düzenleme
  • Vücuttaki bozuklukların ölçümlerine ilişkin yapılan düzenleme.
  • Ürolojik rahatsızlıklara ilişkin yapılan düzenleme
  • Eğitim görecek adayları için düz tabanlık ve omurga ile ilgili yapılan düzenleme
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı