Gündem

TÜBİTAK’tan Koronavirüs Çağrısı!

Koronavirüs ile ilgili aşı ve ilaç çalışmaları sürerken çok çeşitli çalışmalar ile ilgili de adımlar atılıyor. Koronavirüs bütün ülkeleri olumsuz etkilerken bu sürecin etkilerinin boyutları ise tartışılıyor.TÜBİTAK da bu konuda harekete geçti. TÜBİTAK koronavirüs salgınının sosyo-ekonomik etkilerini araştırılması için hamle de bulundu. Koronavirüsün sosyo-ekonomik etkilerini ortaya koyan projelere 200 bin liraya kadar kaynak aktarılacağı bildirildi. Salgının insanlar ve toplum üzerindeki etkileri belirlenecek.

Bilindiği üzere TÜBİTAK, koronavirüsle mücadele kapsamında aşı çalışmaları da yürütüyor. İlaç çalışmalarına da destek sağlıyor. Bunların yanı sıra salgının insanlar ve toplum üzerindeki etkilerini incelemek için de adım atıyor.. Koronavirüs Salgınının sosyal, beşeri ekonomik etkileri  ve çözümler başlığı ile çağrı yapıldı. Yapılan çağrıda desteklenecek projelere 200 bin liraya kadar kaynak aktarılacağı belirtildi. Araştırmalarda  ulusal yerel düzeyde kriz yönetimi, siyaset üzerindeki etkileri, eğitime ara verilmesinin sonuçları, kaygı korku stresin insanlar üzerinde etkisi gibi başlıkların ele alınacağı bildirildi.

Ekonomik etkiler de incelenecek. Ekonomik etkiler başlığı altında  salgının çeşitli sektörlerde yarattığı arz talep durumları, dijitalleşme ihtiyaçları, yeni insan kaynakları uygulamaları, yeni çalışma ilişkileri açısından koronavirüsün yarattığı etkiler üzerinde inceleme yapılacak. Araştırma sonunda; kısa, orta, uzun vadeli projeksiyon, öngörü ve analiz çalışmaları yapılağı belirtildi. TÜBİTAK’a 4 Mayıs’a kadar başvuruda bulunulabilecek. Başvuran projelerin süresi azami 6 ay olarak belirlendi.

Bilindiği gibi koronavirüs birçok kişinin psikolojisini oldukça olumsuz etkiledi. Hatta Tıp literatüründe ‘Koronafobi’ olarak tanımlanan bir hastalık yer almaya başladı.

Koronafobi Nedir? Koronafobi’den Korunmanın Yolları Nelerdir?

Korona virüs yayıldıkça ve tedavisi bulunamadıkça pek çok kişide paniğe ve fobiye neden olmaya başladı. Birçok kişi tedavisi ve aşısı bulunmayan ve sürekli olarak yayılmaya devam eden koronavirüs ile ilgili ciddi kaygı yaşamakta. Yaşanılan bu korku ve kaygıya ise Koronafobi ismi veriliyor.

Panik atak hastalarının bu süreçten olumsuz etkilendiği biliniyordu fakat bununla birlikte panik atak ve kaygının dışında Koronafobi olarak adlandırılan yeni bir fobi ortaya çıktı.

Koronafobi Konusunda Uzmanlar Uyardı!

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Koronafobi ile ilgili “Şu anda koronavirüsle ilgili yeni bir hastalık çıktı diyebiliriz. Adına koronafobi denebilir. Bunun muhakkak psikolojik ve sosyal sonuçları olacaktır” şeklinde açıklama yaptı. Sosyal medyadaki asılsız paylaşımların insanların psikolojisini olumsuz etkilediğini ve paranoyaklığa sebep olduğunu da belirtti.

Koronavirüs ile Mücadelede Psikoloji Çok  Önemli!

Dr. Öğretim Üyesi Burcu Kök Kendirlioğlu ise salgın sırasında görülen psikolojik durumları şöyle özetliyor;

“Kendiniz veya sevdiklerinizin sağlığıyla ilgili korku ve endişe, uykusuzluk ya da aşırı uyuma hali, iştahsızlık ya da aşırı yeme isteği, dikkati toparlamakta ya da konsantre olmakta zorluk, kronik sağlık sorunlarının kötüleşmesi, alkol, sigara ya da diğer ilaçların kullanımının artması…”

Dr. Burcu Kök Kendirlioğlu, “Sürekli evde kalmak uyku saatlerinin kaymasına neden olabilir. Bunu engellemek için daha önceki yatış ve kalkış saatlerinizi uygulayın. Yemek rutininizi değiştirmeyin. Bu süreci kendinizi geliştirmek ve kendinize yatırım yapmak için bir fırsat olarak görmelisiniz” şeklinde uyarılarda bulundu.

Ayrıca Kendirlioğlu psikolojiyi güçlendirmek için yapılması gerekenleri şu şekilde anlattı;

 • Kovid-19 ile ilgili konuşmaya ve dinlemeye gereğinden fazla maruz kalmayın. Tekrarlayan biçimde krizi konuşmak endişeye neden olur.
 • Bedeninize iyi bakın. Sağlıklı, dengeli yemekler yemeye çalışın.
 • Düzenli egzersiz yapın. Her sabah ev ortamında da basitçe yapabileceğiniz aerobik hareketler güne zinde başlamanızı sağlar. Endişe ve kaygınızı da yatıştırır, moralinizi yerine getirir.
 • Uyku saatlerinize dikkat edin.
 • Alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durun.
 • Rahatlamak için bu durumun geçici olduğunu kendinize sık sık hatırlatın. Normal yaşamınıza dönmek, kendinizin ve çevrenizdekilerin moralini yüksek tutmak için sevdiğiniz aktiviteleri birlikte yapmaya çalışın.
 • Telefon ya da görüntülü konuşmayla arkadaşınız ya da aile üyenizle sık sık iletişime geçin.
 • Sadece virüs ya da salgınla ilgili konuşmayın. Neler yaptığınızı, gelecekle ilgili olumlu planlarınızı anlatın.
 • Evin dışına çıktığınızda kalabalık ortamlarda bulunmaktan ve toplu taşım araçlarını kullanmaktan kaçının, sosyal mesafeye dikkat ederek sağlıklı ilişkileri sürdürün. Kişilerle aranızda en az 1 metre mesafe olmalı.
 • Umut duygusunu koruyun ve olumlu düşünmeyi sürdürün.
 • Kovid-19 hakkında sadece güvenilir bilgileri paylaşın. Doğru bilgileri paylaşmanız başkalarının korkularını yatıştırmanıza ve onlarla bağ kurmanıza da yardımcı olabilir.
 • Nefes ve gevşeme egzersizleri yapın. Sosyal mesafeyi koruyarak ve kendiniz ile çevrenizdekileri riske atmadan kısa süreli yürüyüşler yapabilirsiniz. Sürekli evde ve hareketsiz kalmak bir süre sonra isteksizliğe ve o da mutsuzluğa neden olabilir.
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı