Gündem

Turizm Sektöründe Yeni Dönem Başlıyor! Kurallar Belli Oldu

Salgının kontrol atlına alınmasının ardından son dönemlerde yeni eylem planı hazırlanmaya başladı. Dün düzenlenen kabine toplantısının ardından Türkiye’nin hangi alanlarda normalleşmeye başlayacağı belirlendi. Süreçten en fazla zarar gören turizm sektörü için yol haritası çizilmiş oldu. Bunun üzerine mayıs sonunda açılması beklenen sektör için alınan tedbirler açıklandı.

Hangi Tedbirler Alınacak?

Yeni planlamalara göre otellerin maksimum doluluk kapasitesinin yüzde 60 seviyelerinde tutulmasına karar verildi. Otellerde oda temizliği dezenfektanlarla yapılacak ve 12 saat boyunca odanın tutulmasına izin verilmeyecek. Plajlarda yoğunluğu azaltmak için işletmeler tarafından şezlong sayıları düşürülecek. Bununla birlikte şezlong sayısından fazla kişinin plajlara alınmaması için önemli değerlendirmeler yapılacak.

Otellerin yoğun olan ortak kullanım alanlarında koltuk ve sandalyelerin kapatılmasına karar verildi. Böylece insanların fazla yakın temas içerisinde bulunmaları engellenecek. En çok dokunulan kapı kolları, asansör düğmeleri ve lavabolar gibi alanların sürekli olarak dezenfekte edilmesine karar verildi.

Temizlik personellerinin bu süreç içerisinde koruyucu kıyafetlerle birlikte temizlik çalışmaları yapmaları bekleniyor.  Otellerde yığılmaya neden olan açık büfe sisteminin kaldırılacağı ifade edilmişti. Ancak kaldırılmamasına karar verildi. Böylece cam büfe sistemine geçiş yapılacak. Bu sistem ile birlikte cam büfede sergilenecek olan yemekler sadece otel çalışanları tarafından verilecek.

Bu süreçte yurt dışı uçuşlarının açılması için de bazı düzenlemeler yapıldı. Kontrollü olarak uçuşların yurt dışı için 12 Haziran tarihinde başlaması bekleniyor. Vaka sayısının az olduğu Almanya ve Rusya gibi ülkelere uçuşların başlaması yine planlamalar arasında yerini aldı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı