Gündem

Türk Bilim İnsanından Uyarı: “Yasağı 14 güne Çıkarın, Bu Son Şansımız!”

Türk Bilim insanı Dr. Serdar Savaş, Bilim Kurulu Üyelerine uyarıda bulundu. Dr. Serdar Savaş, dün gece sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından yaşanan izdihama dikkat çekerek Bilim Kurulu’na bir uyarıda bulundu.

Savaş, Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenerek;

“Lütfen bu sokağa çıkma yasağını 14 gün uzatıp ve bu sırada çalışmaları evlerde arama tarama test çalışmalarını ciddiyetle uygulayacak organizasyon yapsınlar. Bu bizim son şansımız olacaktır” dedi.

Dün gece 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta 48 saatlik sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından kısa bir süre içinde market ve fırınların önünde uzun kuyruklar oluştu ve izdihamlar yaşandı. Bunun ardından Türk Bilim insanı Dr. Serdar Savaş uyarılarda bulundu.

Savaş, ‘Birkaç saat önce sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve bunun arkasından insanlarımız marketlerde, manavlarda, pazar yerlerinde ve fırınlarda bir araya geldiler. Çoğu maskesiz olarak. Şimdi evlerinde bu aldıkları mikropları birbirlerine daha fazla bulaştıracaklar. Saygıdeğer devlet büyükleri, sayın bilim kurulu üyeleri, saygıdeğer Sağlık Bakanımız ve bütün karar vericiler lütfen bu sokağa çıkma yasağını 14 gün uzatıp ve bu sırada çalışmaları evlerde arama tarama test çalışmalarını ciddiyetle uygulayacak organizasyon yapsınlar. Bu bizim son şansımız olacaktır.”şeklinde uyarıda bulundu.

Koronavirüsün yayılma hızı ve illerdeki yoğunluğuna bakıldığında, açıklanan verilere göre koronavirüsün yüzde 60’ı İstanbul’dan Anadolu’ya yayılmış durumda. 31 büyük şehire giriş çıkışların yasaklamasının ardından belirlenen kuluçka süresinin ise 12 Nisan’da sona ereceği biliniyor.

Büyük şehirler, Anadolu ve küçük iller tek tek izlenmekteydi. Eğer kuluçka süresinin ardından da koronavirüs vaka sayısında azalma görülmezse daha farklı bir takım önlemler alınması bekleniyordu. Duruma göre her şehir için farklı izolasyon kriterleri belirlenebilir deniliyordu. 12 Nisan’da incelenecek verilerde bir azalma saptanmadığı takdirde bir dizi yeni önlem alınacağı ön görülüyordu. Dün gece bu veriler doğrultusunda ise sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Küçük illerdeki sayının alınacak önlemler açısından oldukça önemli olduğu biliniyor. Şehirlere giriş çıkışların yasaklanmasının ardından geçen kuluçka dönemini değerlendirmede Anadolu’dan elde edilecek verilerin de çok önemli olduğu biliniyor. Bu veriler ışığında sokağa çıkma yasağı ile ilgili yeni bir karar alınıp alınmayacağı merak konusu.

Bir yandan da ülkemizde aşı ve ilaç çalışmaları süratle devam ediyor. Koronavirüsün ülkemizde görüldüğü ilk günden beri sıkı ve ciddi tedbirlerin alınmasının vaka sayısını belirli bir kontrolde tuttuğu biliniyor. Fakat oldukça önemli olan kuluçka süresinin 12 Nisan’da sona ermesiyle birlikte verilerde ne gibi değişmeler olacağı, vaka sayılarının azalmaması halinde ne gibi ciddi önlemler alınacağı ise merakla bekleniyor. Öte yandan vaka sayısıyla birlikte 12 Nisan ve sonrasında ölüm sayılarının artıp artmayacağı da merak konusu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı