Gündem

Türk Doktor Koronavirüs Hakkında Potansiyel İlaç Müjdesi Verdi!

ABD’de bulunan Jackson Laboratuvarı’nda görev alan dünyanın konuştuğu Türk doktor Prof. Dr. Derya Unutmaz, koronavirüs aşı ve tedavi çalışmalarına devam ettiklerini ve geceli gündüzlük çalışmalar sonrasında kayda değer önemli adımlar atıldığının müjdesi verildi.

Potansiyel İlaçlar Virüsü Durduracak

aşı

Ünlü Türk doktor sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Virüs yeni olduğu için yapısını anlamak ve ona göre çalışmalar gerçekleştirmek için planlamalar hala devam ediyor. Bu noktada yeni ilaçların geliştirilmesi içinde önemli adımların atıldığı özellikle belirtildi. Son olarak dünyanın en iyi bilim dergilerinden birisi olan Nature’da çıkan bazı haberlere göre virüsün parçalarının Lego parçaları gibi ayrılmasını sağlayan bir çalışma yapıldığının altı çizildi. Bazı potansiyel ilaçların tespit edilmesinin ardından virüsü tamamen durdurabileceği müjdesi verildi.

İlaçların tespit edildikten sonra belirli bir süre denenmesi gerektiğinin de altını çizen ünlü doktor Derya Unutmaz, ‘Bu çalışmalar virüs salgını nedeniyle iyi bir haber. Ancak bilinmesi gereken şu ki potansiyel ilaçların hastalar üzerinde test edilmesi ve sonuçların görülmesi gerekiyor. Ters sonuçlar da ortaya çıkabilir. Bu noktada biraz daha zamana ihtiyacımız var. Aşıların geliştirilmesi için yapılan çalışmalarda ilerleme kaydettiğimiz ortada. Bu durumda yapılan çalışmalar neticesinde salgının durdurulması için ümidimiz gittikçe artıyor’ dedi.

Dünyanın pek çok noktasında bilim insanları tarafından aşı çalışmaları devam ediyor. Aşının bulunması için gece gündüz çalışmalar yapılırken zaman zaman bazı umut veren açıklamalar yapılıyor. Ancak sürecin tamamlanması için en az bir yıllık zamana ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı