Gündem

Türk Eczacıları Birliği’nden Acil Yardım Çağrısı

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, koronavirüs salgını sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. 

Çolak açıklamasında, “Covid-19 mücadelesi, her geçen gün ağırlaşan şartlarda devam ediyor. Bu süreçte sağlık çalışanları enfekte oluyor ve yaşamlarını yitiriyor. Mücadelenin ilk gününden bu yana ön safta mücadele eden eczacılarımız ve eczane çalışanlarımızın da hastalık ve vefat haberlerini alıyoruz. 13 Nisan 2020 itibarıyla 4 eczacımızın hastanede tedavi gördüğünü, 12 eczacımızın evinde karantinada olduğunu; 3 eczane çalışanımızın hastanede tedavi gördüğünü, 25 eczane çalışanımızın ise evinde karantinada olduğunu biliyoruz. Bugüne dek yaşamını yitiren eczacı sayımız ise 4.” dedi. 

Yok sayılmak istemediklerini belirten Çolak, “Açıkladığımız verilerin birer sayı değil birer can olduklarının bilincindeyiz. Hastalanıyor, ölüyor, koruyucu ekipmanlara ulaşmakta zorluk çekiyor, ekonomik sıkıntılar yaşıyor. Yine de bir an olsun geride durmadan mücadelemize devam ediyoruz. Ancak tüm bunlara rağmen görmezden gelinmek, yok sayılmak istemiyoruz. Bu sebeple taleplerimizi bir kez daha yineliyor, bir an evvel yerine getirilmesi için kamu otoritelerini göreve çağırıyoruz.” dedi.

Türk Eczacıları Birliği olarak acil yardım çağrısında bulunan Başkan Erdoğan Çolak, yetkilere 4 maddelik önemli çağrıda bulundu. 

  • Tüm eczacılarımızın ve eczane çalışanlarımızın düzenli aralıklarla testten geçirilmesini istiyoruz.
  • Koruyucu ekipman temini konusunda acil yardım çağrısında bulunuyoruz. 
  • Hükümetin açıkladığı ekonomik paketlerde eczacılarımıza da yer verilmesini istiyoruz. 
  • Eczanedeki koruyucu önlemler arttırılarak standart bir uygulamanın tüm Türkiye çağında gerçekleştirilmesini bekliyoruz. 
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı