Gündem

Türk Lirası Simgesi

Türk Lirası simgesi, ülkemizin itibarının artması ve dünya üzerindeki varlığının sağlam olması açısından merkez bankası Türk Lirası simge yarışması düzenlemiştir. Yarışma süresi boyunca kişiler, tasarladıkları lira simgelerini bankaya göndererek yarıştılar. Yarışma sonucunda da el yazısına benzeyen ve akıcı bir görünüme sahip olan yeni Türk Lirası simgesi seçildi. Simge seçilirken özellikle yansıttığı özellikler ön plana alınarak karar verildi. Güven ve istikrarı temsil eden simge belirlendikten sonra birçok alanda kullanıma başladı. Türk Lirasına yeni bir simge seçilmesinin asıl amacı ise kişilerin aklında kalacak bir Türk Lirası simgesi oluşturmaktır.

Türk Lirası Simgesi Ne Zaman Çıktı?

Türk Lirası simgesi ilk olarak 2012’de belirlendikten sonra market içerisinde, manavlarda ve süper marketlerde kullanılmaya başladı. Yarışma neticesinde belirlenen bu simge içerisinde, grafikler arasında en çok beğenilen simge seçildi. Bununla beraber halkında simgeyi benimsemesi sayesinde, Türkiye’de işletme yapan bütün alanlarda bu simge kullanılmaya başladı. Bazı kesimlerin tasarımı beğenmesine rağmen, çoğu kişi artık Türk Lirası simgesini ezbere çizebileceği kadar adapte oldu.

Türk Lirası Simgesi Klavyede Nasıl Yapılmaktadır?

Türk Lirası simgesi bilgisayar üzerinde klavyede gözükmemektedir. Şu anda üretilen hiçbir bilgisayarda Türk Lirası simgesi bulunmamaktadır. Aslında bunu klavye üzerinden yapmak oldukça kolaydır. Kişiler kullanması gerekirse, klavye üzerinden bu simgeleri kullanabilirler. Klavye üzerinde Türk Lirası simgesini yapamayacak olan kişiler, kopyala ve yapıştır yöntemi ile yazabilirler. Bu sisteme göre kişiler Windows işletim sistemi içerisinde Türk Lirası simgesini yapabilmesi için alt gr ile t tuşunu basılı tutarak, Türk Lirası simgesini oluşturabilirler. Mac üzerinden Türk Lirası simgesini yapacak olan kişiler alt ile basılı tutarak kişiler t, tuşuna basarak Türk Lirası simgesine basabilirler.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı