Gündem

Türk Profesör Başardı! Koronavirüs Aşısı İle İlgili Kritik Gelişme!

Koronavirüs aşısı ile ilgili tüm dünya ile birlikte ülkemizde de çalışmalar son hızla devam ediyor. Aşı çalışmaları ile ilgili pek çok gelişme yaşandı. Ancak bugün yapılan açıklamaya göre Koronavirüsün  tüm gen haritası çıkarıldı. Erciyes Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, aşı geliştirme çalışmalarında kritik önem taşıyan Corona Virüsünün tüm gen haritasının çıkarıldığını açıkladı.

Rektör Çalış Twitter üzerinden, ”Üniversitemiz Aşı Araştırma Merkezi ERAGEM’de Covid-19 Hastalığı virüsünün tüm gen haritası çıkarıldı. Aşı geliştirme çalışmaları için kritik öneme sahip olan bu aşamayı da başarılı bir şekilde tamamlayan Prof.Dr.Aykut ÖZDARENDELİ ve ekibimizi tebrik ediyorum.Bütün dünyayı etkileyen bu pandemide ülkemizde dolaşımda olan virüsün izole edilmesi ve gen haritasının çıkarılması aşı geliştirme çalışmaları ve ileri araştırmaların yapılabilmesi için oldukça önemlidir.Rektörlük olarak bugüne kadar olduğu gibi bunda sonra da araştırmacılarımıza her türlü desteği sağlamaya devam edeceğiz.”şeklinde açıklama yaptı.

Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, daha önce virüsü izole etmeyi başarmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca durumu ”Aşı çalışmaları için öncelikle başarılması gereken, virüsün izole edilmesiydi. İki bilim adamımız bunu başarmış durumdalar.” şeklinde açıklamıştı.

  • Yapılan açıklamada konunun tüm detayları anlatıldı. Açıklamada; ‘Üniversitemiz Aşı Araştırma Merkezi ERAGEM’de Covid-19 hastalığı virüsünün tüm gen haritası çıkarıldı.
    Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nde (ERAGEM) izole edilen SARS-CoV-2 virüsünün tam büyüklükteki ( 30 kilobaz) genomu yeni nesil dizileme sistemiyle (Illumina NextSeq 550) dizilenerek gen haritası elde edilmiştir. İzole edilen virüsün tüm gen dizilimi dünyadaki SARS-CoV-2 virüsü gen dizilimlerinin paylaşıldığı GISAID platformunda EPI_ISL_424366 kodu ile yayınlamıştır. Ayrıca, gen veri bankası olan GenBank’a elde edilen tüm virüs genomu 2333526 numarasıyla da kayıt edilmiştir.
  • Yapılan soy ağacı analizleri sonucunda, Kayseri Şehir Hastanesinde yatan bir hastadan izole edilen virüsün genetik olarak Avustralya, Kanada, İngiltere ve Kuveyt’den bildirilen virüs suşlarına yakın olduğu ortaya çıkarılmıştır. Çin’de ilk olarak izole edilen Wuhan suşuyla karşılaştırıldığında ise toplam 6 mutasyon belirlenmiştir. Ayrıca, ERAGEM’de yapılan çalışmalar kapsamında izole edilen virüsün gen diziliminde GISAID platformunda 13 Nisan 2020 tarihi itibariyle yayınlanan 3592 adet SARS-CoV-2 virüsü gen dizilimlerinde bulunmayan bir mutasyon tespit edilmiştir. Aynı mutasyonun Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Daire Başkanlığı tarafından GISAID platformunda paylaşılan gen diziliminde de mevcut olduğu görülmüştür. GISAID platformunda yayınlanan diğer ülkelere ait gen dizilimlerinde bulunmayan bu mutasyonun ülkemizde dolaşımda olan SARS-CoV-2 virüsüne özgü olup olmadığının ortaya konulması için daha fazla gen dizilimlerinin taranmasına ihtiyaç bulunmaktadır.
  • Bütün dünyayı etkileyen bu pandemide ülkemizde dolaşımda olan virüsün izole edilmesi ve gen haritasının çıkarılması aşı çalışmalarının başlatılabilmesi ve ileri çalışmaların yapılabilmesi için oldukça önemlidir. Bu süreçlerin kısa zaman içerisinde başarılı bir şekilde tamamlanması ile aşı geliştirme çalışmalarına başlamak için hazır hale gelinmiştir.
  • Erciyes Üniversitesi ERAGEM Müdürü Prof.Dr. Aykut Özdarendeli yaptığı değerlendirmede, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan proje daveti üzerine COVID-19’a karşı aşı geliştirilmesiyle ilgili çalışmalara hızlı bir şekilde başladıklarını, davet kapsamında proje önerilerini hazırlayarak 3 Nisan 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığına bağlı TUSEB’e sunduklarını ifade ederek, değerlendirme aşamasında bulunan proje önerilerinin desteklenmesi durumunda COVID-19’a karşı aşı geliştirme çalışmalarına ivedi olarak başlayacaklarını belirtmiştir.
    Aşı geliştirme çalışmaları için kritik öneme sahip olan bu aşamayı da başarılı bir şekilde tamamlamış olmalarından dolayı başta Prof.Dr. Aykut Özdarendeli ve ekibini tebrik ediyoruz. Rektörlük olarak bugüne kadar olduğu gibi bunda sonra da araştırmacılarımıza her türlü desteği sağlamaya devam edeceğiz.”şeklinde belirtildi.
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı