Gündem

Türkiye 16 Mayıs Koronavirüs Tablosu Paylaşıldı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 16 Mayıs’a ait koronavirüs verileri paylaşıldı. Paylaşılan verilere bakıldığında;

  • Bugünkü ölüm sayısı: 41
  • Bugünkü test sayısı: 42.236
  • Bugünkü vaka sayısı: 1.610
  • Toplam ölüm sayısı: 4.096
  • Toplam test sayısı: 1.589.625
  • Toplam vaka sayısı:148.067
  •  Pozitif vakaların test sayısına oranına bakıldığında ise oran: %3
  • Bugün iyileşen hasta sayısı ise: 2.004

Koronavirüs ile mücadele kapsamında normalleşme adımları atılırken uzmanlar son verilere göre uyarılarda bulunuyor. Bu süreçte herkes “bulaşma katsayısı”na odaklanırken, Prof. Demircan; ‘Normalleşme adımları açık çek. Bizim kullanmamıza bağlı bayram da bizim için sınav’ ifadelerinde bulundu. Prof. Öztürk ise; “Almanya’da 0.6’ya kadar düşmüştü önlemler hafifledi 1.18 oldu” diye uyarırken Prof. Yamanel, “Tekrar pik görmemek için dört kuralı eksiksiz uygulamamız lazım” ifadelerine yer verdi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Öztürk; “Almanya’da koronavirüs bulaşma kat sayısı 0,6’ya kadar düşmüştü. Önlemler hafifledi bulaşma kat sayısı 1.18 oldu. 1’in üzerine çıkması virüsün yayılmaya devam etmesi demektir. Benzer durum Güney Kore ve Japonya’da da oldu. AVM’ye gerekmedikçe gitmeyin. Gerekliyse, örneğin yazlık ayakkabıya ihtiyacın var. Gidip onu alacak şekilde nokta atışı gidilmeli. Alışveriş süresi bir maske kullanım miadı kadar olmalı. Maskenin ortalama 2 saat, bilemedin 3 saatlik bir ömrü var. Bunu geçmeyecek şekilde prensip edinilmeli. Evde kalma bayramda da geçerli. Salgını atlatıyoruz, sonuna geliyoruz ama bayram için erken. Hani ‘yüzdük yüzdük kuyruğuna getirdik’ derler. Bunun için önmüzdeki bir ayı belki 2 ayı kontrollü geçirmeliyiz.’ şeklinde konuştu.

Gazi Üniversistesi Hastanesi Başhekimi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Demircan ise normalleşme adımları ile ilgili; ‘Bu bir açık çek. Kullanmamıza bağlı. Maskeyi takıp, kurallara uyarsak bu normalleşme artarak devam edebilir. Ama kurallara uymazsak o zaman kısıtlamalara dönülür. Ne kadar az vaka çıkarsa onlara da serbestlik getirmiş olacağız. Maske ile sosyal mesafeye dikkat ederek yaşamaya alışmamız lazım. Bulaşı ne kadar azaltırsak normale kavuşmamız o kadar kolay olacak. Bu sene pek çok şeyin sınavını geçiriyoruz. Hem sağlık hem sosyal açıdan. Bayramda öpüşmeyeceğiz, uzaktan selamlaşacağız. Sabredelim inşallah kurban bayramında daha yakın olalım. Bu bayram da bizim için sınav.’ ifadelerinde bulundu.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr Levent Yamanel ise; ‘Yeni normalde mutlaka uymamız gereken dört kuralımız var. Kalabalık oluşturmamak, sosyal mesafeyi korumak, maske takmak ve hijyene uymak. Bu dört kuralı eksiksiz yerine getirmemiz lazım ki tekrardan pik görmeyelim. Yeniden ölüm sayıları artmasın. Bunun için de maksimum bu önlemlere dikkat etmemiz lazım. Eğer etmezsek, vakalarımız yeniden artar. Özellikle bayramda çok dikkatli olmamız lazım. Bu dört kurala bayram süresince mutlaka uymamız lazım.neye yapabilmek için bu sene bayramlaşma yapmamamız lazım.’ şeklinde konuştu.

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı