Gündem

Türkiye 19 Mayıs Koronavirüs Vaka ve Ölüm Sayısı Açıklandı!

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu paylaştı. 19 Mayıs’a ait koronavirüs verileri Bakan Koca tarafından paylaşıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı verilere bakıldığında;

  • Bugünkü ölüm sayısı: 28
  • Bugünkü test sayısı: 25.382
  • Bugünkü vaka sayısı: 1.022
  • Toplam ölüm sayısı: 4.199
  • Toplam test sayısı: 1.675.517
  • Toplam vaka sayısı:151.615
  •  Pozitif vakaların test sayısına oranına bakıldığında ise oran: %4
  • Bugün iyileşen hasta sayısı ise: 1.318

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs ile ilgili yeni bir araştırmanın sonucunu açıkladı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara; “Harvard ve MIT’den araştırmacılar 25 derece üzerindeki hava sıcaklığının SARS-CoV-2 bulaşında azalma sağladığını gösterdi. Ancak bu hava sıcakken virüs bulaşmaz anlamına gelmediği için önlemlere devam etmeliyiz. Bir derece yükselme bulaşta yüzde 3.1 azalma sağlıyor” ifadelerinde bulundu.

Öncesince Prof. Dr. Kara, “Tüm dünyayı etkileyen hastalığın adı COVID-19, neden olan ise koronavirüs ve onun da adı SARs-CoV-2. ABD, Maryland Üniversitesi araştırmacıları, SARS-CoV-2’nin, mevsimsel özellik göstereceğini açıkladı. Hastalığın en yoğun olarak görüldüğü siyah halkalar şeklindeki şehirlerde sıcaklığın 5 – 11 derece ve yüzde 50 – 80 nem oranına sahip olduğunda artış olduğunu tespit etti. Hava sıcaklığının daha yüksek olduğu ve nem oranının da yüksek olduğu bölgelerde daha az bulaş görülüyor. Havaların ısınmasıyla bulaştırıcılığın azalacağı öngörüsünü destekleyen bu veriler bizim için güzel haber, ancak iklim tek etken değil, lütfen evde olalım” açıklamasında bulunmuştu.

Son olarak Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara; Türkiye’de 36 bin hayalet taşıyıcı olabileceği açıklamasında bulundu. Virüs hakkında açıklamalar yapan Kara, ‘Bu yeni bir virüs. Elimizdeki bilgiler yeni yeni oluşuyor. Virüsün yazın yaşayıp yaşamayacağını bize zaman gösterecek. Ama bazı bilimsel verilere bakınca değerlendirmeyi daha netleştiriyoruz. Bizim hücrelerimizde yaşayan bir virüsün 42 derecenin üzerindeki sıcaklıkla yaşaması zor. Virüsün 60 derecede bile yaşadığı iddiası bana kuşkulu geliyor. Koronavirüsün sıcakta etkisi yitirme ihtimali yüksek. Elimizdeki bazı veriler böyle olacakmış gibi gösteriyor. Önümüzdeki dönemde bu daha da netleşecek.’dedi.

Prof. Dr. Ateş Kara maçlara ne zaman gidilebilecek sorusuna ise; ‘Maçlarda insanlar çok iç içe. O nedenle seyirciler o kadar kalabalık geldiğinde ne olur? Sporcular birbirleriyle yakın olduklarında ne olur? Bunlara yanıt verebilmek için salgının seyrine ve o sırada elimizde olacak verilere bakmak lazım. Belki bir ay sonra bu sorulara cevap vermek daha kolay olacaktır.’yanıtını verdi.

Açıklamalarına devam eden Kara, ‘Eğer önümüzdeki dönemde de kurallara uyarsak, gevşeme olmazsa küçük küçük başlarız, belli noktalarda açılmaya. Lokantalarımız açılabilir. Ama açık alanda.. Mesafeyi arttırırız. Öyle başlarız.’ dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı