Gündem

Türkiye 21 Mayıs Koronavirüs Vaka Ve Ölüm Sayısı Açıklandı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 21 Mayıs’a ait koronavirüs verilerini açıkladı. Bakan Koca’nın paylaştığı tabloya bakıldığında;

 • Bugünkü ölüm sayısı: 27
 • Bugünkü test sayısı: 33.633
 • Bugünkü vaka sayısı: 961
 • Toplam ölüm sayısı: 4.249
 • Toplam test sayısı: 1.729.988
 • Toplam vaka sayısı:153.548
 •  Pozitif vakaların test sayısına oranına bakıldığında ise oran: % 0,2
 • Bugün iyileşen hasta sayısı ise: 1.003

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11.45 sıralarında helikopterle açılışı yapılan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve yetkililerle birlikte hastanede incelemelerde bulundu. Açılışa Japonya Başbakanı Şinzo Abe video konferans yöntemiyle katıldı.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde konuşan Sağlık bakanı Fahrettin Koca;

‘Bu tesisler içinde şehir hastaneleri moderne donanımları bakımından önemli bir yer tutmaktadır. Başakşehir hastanesi ile birlikte 11’nci şehir hastanemizi hizmete alıyoruz.

Kovid 19 salgını ile mücadele zamanında bu yatırımların ne kadar önemli olduğunu hep birlikte görmüş olduk. Hastalık hastanelerimizde yoğunluk olmadan kontrol altına alınmıştır.

Kaliteli sağlık hizmetleri ile ülkemizi uluslararası sağlık bakımında önemli bir konuma getirecektir. Sağlık turizminde önde olan her ülkeden hemen hemen daha iyi bir altyapıya sahibiz. Türkiye dünyaya sağlık hizmeti sunmaya taliptir.

Bugüne kadar doktorundan hasta bakıcısına kadar zorluklara göğüs gören sağlık personelimiz bu yeni mekanlara yeni bir ruh verecektir. Bu düzeyde fedakar sağlık personeline dünyada pek az ülke sahiptir.

Her geçen gün güçlenen sağlık sektörümüz Türkiye’nin adını dünyaya sağlık ülkesi olarak yazdıracaktır. ‘açıklamasında bulundu.

Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün düzenlediği basın toplantısında, 65 yaş üstü vatandaşlara seyahat izni müjdesi vermiş, “1 aylık tek yönlü gidiş izni alabilecekler” demişti. Koca, ulaşımda kişiye özel kod kullanılacağını söyleyerek, “Bir yolcuya virüs bulaşırsa temas ettiği kişilerin takibi yapılacak” şeklinde belirtti. İçişleri Bakanlığı da 81 ilin valiliğine gönderilen genelge ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için seyahat izin belgesine dair ayrıntıları belirledi.

İçişleri Bakanlığı Genelgesine göre;

 • Uzun süredir sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlara, Bilim Kurulunun önerisi ve Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda 21 Mayıs  Perşembe günü saat 09.00’dan itibaren en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidiş izni verildi. Bu doğrultuda, İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine 65 Yaş ve Üzeri Vatandaşlar İçin Seyahat İzin Belgesi konulu Genelge gönderildi.  
 • Genelgeye göre; 
 • 22 Mart  tarihli genelge  ile sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımıza (üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebilecek. Bu kapsamda, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecek.
 • 65 yaş ve üzeri vatandaşlar; Seyahat İzin Belgesi taleplerini, 21 Mayıs Perşembe günü, saat 09.00’dan itibaren elektronik ortamda E-Devlet, İçişleri Bakanlığı, E-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek.
 • Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin; Covid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanacak.
 • Vatandaşlarımızın bahse konu belgeyi almak üzere herhangi bir sağlık kuruşuna ya da kaymakamlık/valiliklere gitmelerine gerek bulunmayacak. Seyahat İzin Belgesi başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı