Gündem

Türkiye Çapında Dağıtım Yapan Kargo Şirketinin 12 Çalışanında Korona Tespit Edildi!

Koronavirüsün hayatımıza girmesiyle birlikte çokça tartışılan konulardan biri de ‘Kargo paketlerinden virüs bulaşır mı?’ konusu olmuştu. İnternet üzerinden alışverişin artış gösterdiği şu süreçte Kayseri’de, Türkiye çapında dağıtım yapmakta olan kargo şirketinin 12 çalışanında koronavirüs tespit edildi.12 kargo personelinin  koronavirüs testi pozitif çıtı. Bunun üzerine filyasyon ekibi, kargo görevlilerin temas ettiği 65 kişiyi daha belirledi. Tespit edilen kişiler evlerinde karantina altına alındı.

Online alışveriş yapmak oldukça kolay ve kısa sürede yapılabiliyor ancak kargo paketleri risk taşıyor mu sorusu da akılları karıştırıyor.Kargo paketlerinden virüs bulaşıp bulaşmayacağını ise uzmanlar farklı şekillerde açıklıyorlar.

Genel olarak uzmanlar koronavirüsün paketlerden bulaştığına dair bir vakaya rastlanmadığını ama bu süreçte her anlamda çok dikkatli olmak gerektiği için kargo paketlerinin de eldivenle teslim alınmasına, kargo çalışanıyla temas edilmemesine, paketin havalandırılmasına ve dezenfekte edilmesine dikkat çekiyor.

Kargodan  Paket Teslim Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satın alınan bir ürün kargo şirketi tarafından eve getirildiğinde kargo çalışanı ile sosyal mesafe korunarak paket alınmalıdır. Paket alınırken mutlaka eldiven kullanılmalıdır. Kargo paketi evin dışında açılıp paket direkt atılmalı ve sonrasında ev içerisinde herhangi bir yere dokunmadan eller en az 20 saniye ovularak yıkanmalıdır. Paketin içindeki ürün ise balkonda en az 5-6 saat arası havalandırılmalı sonrasında içeri alınmalıdır.

Doç.Dr. Murat Sütçü dışarıdan sipariş edilen gıdalar ile ilgili ise; ‘Yemek siparişini güvenilir bir yerden vermek gerekiyor.Virüs ısıyla ölüyor, yemekler içerisinde olması beklenen bir şey değil. Ancak yine yanındaki salata ya da başka maddelerin iyice yıkanması gerekiyor.’şeklinde açıklama yaptı.

Kargo Şirketlerinin Çalışma Saatleri

 • PTT Kargo Çalışma Saatleri
 • PTT Kargo açılış saati 08.30 iken kapanış saati ise 17.30. PTT Kargo hafta sonları hizmet vermiyor.
 • Aras Kargo Çalışma Saatleri
 • Aras Kargo açılış saati 08.00 iken kapanış saati ise 18.00. Aras Kargo hafta sonu ise sadece Cumartesi günü 08.00-14.00 saatleri arasında hizmet veriyor.
 • MNG Kargo Çalışma Saatleri
 • MNG Kargo açılış saati 08.30 iken kapanış saati ise 18.30. MNG Kargo hafta sonu sadece Cumartesi günleri 08.30-15.30 saatleri arasında hizmet vermeye devam ediyor.
 • Yurtiçi Kargo Çalışma Saatleri
 • Yurtiçi Kargo açılış saati 09.00 iken kapanış saati ise 18.00. Hafta sonu da Cumartesi günü 09.00-18.00 saatleri arasında hizmet veriyor.
 • Sürat Kargo Çalışma Saatleri
 • Sürat Kargo Batı illerinde 09.00’da hizmet vermeye başlıyor. Kapanış saati ise 18.30.
 • Doğu illerinde ise Sürat Kargo sabah 08.30 ile 18.00 saatleri arasında hizmet veriyor.
 • Hafta sonu ise Cumartesi günü 08.30 ile 14.00 saatleri arasında hizmet vermeye devam ediyor.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı