Gündem

Türkiye Covid-19 Sonuçlarında Şeffaf Mı?

Tüm Dünyada olduğu gibi Ülkemizde de Korona virüsü ile Mücadele kararlılıkla sürdürmektedir. Türkiyede toplam 61.050 vaka bulunurken 1297 kişi virüs yüzünden yaşamını yitirdi. Her geçen gün yapılan test sayısı artmaktadır. Yapılan bu test sonuçları ne kadar doğruyu yansıtıyor?

Ülkemizde devletin corona virüsü vaka sayılarında gerçeği yansıtıp yansıtmadığı tartışma konusu oldu.


Türkiye’de corona virüsünden ölenlerin sayısı, belirtilen sayılardan daha fazla olduğu söyleniyor. Saha da aktif olarak çalışan doktorların belirttiğine göre bu durumu açıklayan iki neden var. Bunlardan birincisi test yapılmıyor, ikinci neden ise test yapılsa bile test sonucu gelene kadar şüpheli hasta hayatını kaybediyor. Bu yüzden vakaların bir çoğuna ölüm nedenlerine ” solunum yetmezliği” olarak yazılıyor. Durum böyle olunca da corona virüs vakalarının sayısı gerçeği yansıtmamış oluyor.


Corona virüsüne yakalanan vakalar ile ölüm sayılarının arasında da paralel bir orantının olmadığını Türk Tabipleri Birliği ( TTB) tarafından açıklanmıştı. Bu tartışma konusunu ortaya çıkaran bir başka neden ise ölüm raporuna “normal” olarak yazılan kişilerinde maske ve önlüklü kişiler tarafından corona virüsünden vefat eden hastalar gibi kireçle gömülmesidir. Ölen kişi virüs taşımıyor ise neden normal şartlarda gömülmediği akıllarda soru işareti bıraktı.


Corona virüsü testi yaptıran kişilerden bazılarının test sonuçları negatif çıkmasına rağmen sonradan pozitife dönmüştür.

Bu durumun nedeni ise ; corona virüsüyle mücadele de iki tip test kullanılmaktadır. Bu testler : Antikor ve Antijen testleridir. Antikor testi yapılan bir hasta da virüs olsa bile vücuda yayılmadıysa test sonucu negatif çıkmaktadır. Yani hasta da virüs var fakat test henüz algılayamıyor.
Fakat antijen testleri ise hemen sonuç veriyor. Ülkemiz de antijen testleri çok yaygın değildir. Bu durum da vaka sayılarını etkilemektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı